Yatırım yapmaya başla!

Jeff Bezos Şantajı, Siyasi Baskının Reddedilmesi ve Washington Post Tarafsızlığı

Jeff Bezos'un boşanma gündemi, ünlü iş adamına yönelik şantaj iddiaları, siyasi baskı ve Washington Post'un tarafsızlığına dair gelişmeler dizisi.
Jeff Bezos Şantajı, Siyasi Baskının Reddedilmesi ve Washington Post Tarafsızlığı

Amazon.com Inc.’in kurucusu Jeff Bezos, National Enquirer’in yayıncısını evlilik dışı meselesiyle ilgili başlayan bir kavgayı abartarak utanç verici fotoğraflar yayınlamakla tehdit ederek şantaj yapmaya çalışmakla suçladı. Bir platformda uzun ve çok kişisel bir mesajda bulunan Bezos, American Media Inc. Enquirer’in yayınladığı ilk makale için kişisel metin mesajlarını nasıl aldığını ve bu yazının alınıp alınmadığını belirlemek için getirdiği araştırmacıları iptal etmesini istediğini iddia ediyor.

AMI sözcüsü, istenilen mesajları iade etmedi. Washington Post’a da sahip olan ve dünyanın en zengin adamları arasında yer alan Bay Bezos, iddia edilen haraç girişimine direndiğini söyledi. Yasal ekibinin Amerikan Medya’sındaki yöneticilerden aldığı e-postalar gazetecinin yayınlamakla tehdit ettiği fotoğrafları ve teknoloji devinin müstehcen özçekimlerini de içerdiği belirtildi.

Bezos, “Karalama ve şantaja teslim olmak yerine, tehdit ettikleri kişisel maliyet ve utançlarına rağmen, bana tam olarak ne gönderdiklerini yayınlamaya karar verdim! Benim durumumda bu tür bir zorbalığa dayanabilen, kaç kişi olabilir?” dedi. Bay Bezos’un blog yazısı, temsilcilerini AMI’ye gönderdiği yazışmaları içermiyordu.

İçeriği Dikkat Çeken E-Potsa

Dikkat Çeken e-Posta GündemiJeff Bezos’un blog gönderisine göre, fotoğraflara atıfta bulunan e-posta, Enquirer’in Bay Bezos’un aşkına maruz kalmasının ardındaki olası siyasi motivasyonları olduğunu iddia eden bir Washington Post makalesinden birkaç saat önce American Media’nın baş içerik sorumlusu Dylan Howard’dan gelmişti. (Geçen ay.)

Orijinal Enquirer hikayesi yayınlanmadan kısa bir süre önce Bezos, eşiyle 25 yıllık evliliğin ardından boşandığını açıkladı. Şartları kamuoyuna açıklamamalarına rağmen bölünme, Bloomberg Milyarderleri Endeksine göre, net olarak değerinin 130 milyar doları aşan payı olan Bay Bezos’un %16’lık hissesi için etkilerin değişim gösterebileceği ifade edilmekte. Avukatlara göre, Amazon’u başlatmaya yardım etmekte aracı olan Bayan Bezos, boşandıkları yere bağlı olarak çiftin servetinin yarısına hak kazanabiliyor.

CEO yazılarında, Enquirer’in makalesinin kaynağını araştırmak için güvenlik danışmanı Gavin de Becker’i tuttuğunu ifade etti. Bezos ile ilişkisi olduğu iddia edilen kadın olan Lauren Sanchez arasındaki elektronik iletişim adli araştırmanın bir parçası olarak, konuya hakim olan bir kişiye göre Bay Becker, ailenin üyeleriyle konuştu. American Media’nın baş yöneticisi David Pecker’i hedef alarak medya şirketini ve Enquirer’i siyasi nedenlerle kullandığını bildiren Bezos ayrıca “Hayır, teşekkür ederim Bay Pecker” başlıklı yazısı ile de dikkat çekmişti.

Şantaja Karşı Duruş

Jeff Bezos DuruşuBirkaç gün sonra Bezos, Amerikan Medya ile AMI kapsamının siyasi olarak motive edildiğini veya etkilendiğini öne sürecek hiçbir bilgi veya temele sahip olmadığını teyit etmesini talep edecek. İfadeye göre uymamak, Amerikan Medyası’nın cinsel içerikli milyarderlerin fotoğrafları da dahil olmak üzere tüm dökümanları yayınlamasına neden olacak.

Bezos, “Tabi ki kişisel fotoğrafların yayınlanmasını istemiyorum ancak şantaj, siyasi saldırı ve yolsuzluk uygulamalarına katılmayacağım. Ayağa kalkmayı, bu günlüğü çevirmeyi ve sürülenleri görmeyi tercih ediyorum.” dedi. Perşembe günkü yazıda, “Washington Post’a sahip olmam benim için karmaşık bir şey.” dedi. “Washington Post haber yayınını tecrübe eden bazı güçlü kişilerin yanlış bir şekilde düşmanları olduğuma karar vermeleri kaçınılmaz. Başkan Trump, pek çok tweetiyle açıkça görülen bu insanlardan biri.” şeklindeki ifadesi ile akılları karıştırdı.

Bay Bezos, bu dinamiğe rağmen yayını satın aldığı için pişman olmadığını, şirketin kritik bir misyonu olan kritik bir kurum olduğunu belirtti. Yıllardır Trump ile bir bağı olan Pecker 2016 Başkanlık kampanyasının arkasına desteğini vererek rakiplerini de kızdırmıştı. Bay Pecker’in, geçmişte Donald Trump hakkında utanç verici hikayeler satın almayı ve onları “yakala ve yoket” olarak bilinen bir uygulamaya gömmeyi kabul ettiği belirtildi.

Siyasi Bir Yaptırım İddiası ve İddianın Reddi

Siyasi Baskı İddiaları Amerikan Medyası, Bezos raporunun arkasında herhangi bir siyasi sebep olduğunu reddetti. Geçtiğimiz yıl, Bay Pecker ve Amerikan Medyası Manhattan’daki federal savcılara, Trump’ın kişisel avukatı olan Michael Cohen’in de dahil olduğu, gazeteci ile de dahil olmak üzere anlaşmalar yapmakta yardım etmeyi kabul etti. Bay Cohen, Ağustos ayında kampanya-finans ihlali de dahil olmak üzere suçlamalar gündemiyle karşımıza çıkmıştı.

Messers, Bezos ve Trump, yıllarca diken alışverişinde bulundu. Seçimden önce, Trump, Amazon’un CEO’sunu siyaseti etkilemek için Washington Post’u satın almakla suçlamıştı ve Donald Trump 2016 yılında yaptığı konuşmada atıfta bulunmuştu. (Başkan olursam, sorun var mı?) Buna karşılık olarak seçimden haftalar önce, Bay Bezos bir konferansta adayın davranışının “kenarlardaki demokrasiyi aşındırdığını” ifade etmişti.

Jamal Khashoggi Gündemi ve Washington Post

Öldürülen Gazeteci ve Medya Şirketine Dair YorumlarCEO şahsen sahibi olduğu Washington Post, Amazon’un bir parçası olarak değil, gazetenin tüm haberleri ve editöryal kararları alırken tam bağımsızlıkla çalıştığını defalarca söyledi. Görevinde Amerikan Medyası ile Suudi hükümeti arasında bağlantı olup olmadığı gündemi akıllardaki soru işaretlerinden birisi olarak karşımıza çıkmakta.

Geçmişte AMI borç yüklü işinin üstesinden gelmeye yardımcı olmak için Suudi finansörlerle görüşmelerde bulunduğu akıllara geliyor. Geçen yıl, Washington Post köşe yazarı Jamal Khashoggi, CIA’e göre Suudi Prens Muhammed bin Salman tarafından verilen emir sonucunda öldürüldü. Suudi hükümeti bulgulara itiraz etmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum