Yatırım yapmaya başla!

Sözünde Duran Jeff Bezos 2 Milyar Dolarlık Hayır İşi Projesini Duyurdu!

Dünyanın en zengini olan Jeff Bezos, geçtiğimiz aylarda verdiği sözü tutarak yeni hayır işi projesini ve detayları duyurdu. İşte 2 milyar dolarlık yardımseverliğin ayrıntılar;
Sözünde Duran Jeff Bezos 2 Milyar Dolarlık Hayır İşi Projesini Duyurdu!

Dünyanın en zengini olmasına rağmen çok fazla hayır işi yapmadığı gerekçesiyle eleştirilen Jeff Bezos, geçtiğimiz aylarda iki tane proje duyuracağını ve bu duyuruların yaz bitmeden yapılacağını açıklamıştı.

Keza Amazon’un kurucusu ve CEO’su olan ünlü milyarderin dünkü paylaşımı, tartışmalı girişimcinin sözünde durduğu durduğunu gösterdi. Buna göre Jeff Bezos, Twitter hesabından Bezos Day One Fund (Bezos İlk Gün Fonu) olarak duyurduğu fonun evsizlere ve eğitime odaklanacağını dile getirdi.

Bezos Day One Fund ismli hayır işi projesinin, evsiz ailelere yardım etmek ve yoksul bölgelerde kar amacı gütmeyen anaokulları kurmak için kullanılacağı açıklandı.

Bezos Day One Fund 2 Milyar Dolarlık Hayır İşi Projesi Jeff Bezos, servetinin % 99’unun bağışlayacağını açıklayan Mark Zuckerberg ya da servetinin yarısını bağışlayan milyarderler arasındaki Bill Gates, Richard Branson, Michael Bloomberg kadar büyük bir bağış yapmasa da 2 milyar dolarlık fon pek çok kişinin takdirini kazandı. Söz konusu paylaşımda Bezos; fonun eşi MacKenzie ile birlikte evsiz aileleri ve yetersiz hizmet gören topluluklardaki eğitim programlarını desteklemek için oluşturulduğunu belirtti.

Evsizler için yeni kaynaklar oluşturacak, ayrıca tam burslu bir okul öncesi program yaratmaya odaklanacak fonda, Amazon’u yöneten aynı ilkelerin kullanılacağı kaydedildi.

Jeff  Bezos Evsizlere ve Yoksullar için Anaokullarına Bağış YapacakEğitimin bir boşluğu doldurmak değil bir ateş yakmak anlamına geldiğini dile getiren Bezos, bu ateşin erkenden yakılmasının her çocuk için avantaj sağlayacağını vurguladı. İlaveten Bezos, yazılı açıklamasında fonun adının kendisinin 1. Gün felsefesinden esinlendiğini söyleyerek, bunun yardım kuruluşunu yaratması için ona ilham verdiğini ifade etti.

Kendisine öneri veren herkese teşekkür etmek istediğini belirten Bezos; kendini geliştirmeye bu kadar hevesli bir türün parçası olmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu aktardı.

Diğer taraftan, 2 milyar dolarlık projenin Amazon’un işçilere yönelik kötü muamelesi nedeniyle eleştiri altında olduğu ve Bezos’un suçlandığı bir zamanda gelmesi de dikkat çekti. Zira geçtiğimiz günlerde ABD’li siyasetçi Bernie Sanders’ın suçlamalarına yanıt veren Amazon, ünlü politikacının; “günde 260 milyon dolar kazanan bir adam için çalışan hiç kimse arabasında yatmak zorunda kalmamalı” benzeri suçlamalarıyla ateş altındaydı.

Bununla birlikte Amazon daha önce de işçilerine kötü muamele ettiği gerekçesi eleştirilmiş, dünyanın en zengin kişisinin çalışanlara yeteri kadar ücret ödemediği iddia edilmişti. İşte bu nedenlerden dolayı bazıları Jeff Bezos’un 2 milyar dolarlık hayır işi duyurusuna, “işçilerine geçinmelerine yetecek ücret ver, ihtiyaçları olduğunda banyoyu kullanmalarına izin ver, bütün sektörleri ele geçirmeye çalışmaktan vazgeç” gibi yorumlar yapıldı. Tabii, aralarında Bezos’u 2 milyar dolarlık hayır işi için samimiyetle tebrik edenler de vardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum