Yatırım yapmaya başla!

J.D Power: Yeni Nesil Araç Teknolojileri Güvenliğinizi Tehlikeye Sokuyor

Özel araştırma kuruluşu J.D Power, hayatımızın merkezindeki araçlarımızın taşıdığı teknolojilere çok güvenmenin hata olacağını söylüyor.
J.D Power: Yeni Nesil Araç Teknolojileri Güvenliğinizi Tehlikeye Sokuyor

J.D Power haklı olabilir mi? Amerika menşeli küresel pazarlama ve bilgi hizmetleri veren bir şirket olan J.D Power, en çok otomobiller üzerinde yaptığı araştırmalarla tanınır. Neler yapar bu şirket? Yeni çıkmış bir otomobilin müşteriler tarafından ne kadar sevildiği ve güvenilir olduğunu araştırırken, genel olarak araç sınıfları arasındaki anketleriyle memnuniyet sıralamasını belirler.

Çağımızın yenilikçi araç teknolojilerinde her şey bildiğimiz gibi değil. Bir Tesla aracının otonom şekilde gidebilmesi veya Mercedes’in MBUX kokpiti sizlere çekici gelebilir ancak özelliklerin sonrasını incelemek kesinlikle daha önemli. Zira tanımadığımız, henüz adapte olmadığımız araç teknolojileriyle buluşturuluyoruz. J.D Power’da binlerce kişiyle etkileşime geçerek bizlere işin gerçek yüzünü gösterdi.

Özellikle üst segmente sunulan araç içi eğlence ve teknoloji unsurları, tehlikeyi daha fazla artırdığı söylendi.

Bizlerin bildiği ve anladığı, şirketler sürüş esnasında dikkati bozacak şeylerden kullanıcıları uzaklaştırmak ister. Dokunmatik ekranlarla fonksiyonları yönetmek için touch pad veya yuvarlak buton seçenekleriyle işlemlerimizi yapmamız sağlanıyor. Artı gözünüzü hiç bir zaman yoldan ayırmamanız için head-up display gibi cama yansıtılan teknolojik ögeler geliştirilmiştir.

İşin aslını söyleyecek olursak henüz araçlarımızdaki güvenlik ve kolaylatıcı özellikler kusursuz çalışmıyor. J.D Power’da binlerce insana sorarak topladığı analiz sonuçları aslında dediğimiz şeye işaret ediyor. Sorunlardan birisi de kişilerin o özelliklere bağlanması veya onlar sayesinde aşırı güvenli olarak hatalarının örtüleceği zannetmesi.

Otonomla beraber ekstra güncel kaza önleyici sistemler güvenli değil!

Bundan 2 ay önce AAA’nın yaptığı araştırma çalışmalarından, ABD’de insanların özerk sürüş özelliğine sahip otomobillerin güvenilir olmadığı yönünde sonuçlar çıkmıştı. Kötü olan ise; araç sahiplerinin araçlarının gerçekten otonom özelliğinden dolayı hatasız yollarda gidebileceği. Bazı hesaplamaların navigasyona göre yapılması, harita sisteminin de iyi derecede çalışması gerektiği anlamını taşıyor.

Değinilen bir konu da dokunmatik ekranlar. Kimisinin hassasiyeti iyi olup işlemlerini hafif dokunuşlarla yaparken, kimisinde de algılama zorluğundan dolayı sürücülerin o kısımda daha fazla vakit geçirmesine neden oluyor. Basit gibi gelse de orada durduğumuz her saniye kaza olasılığını büyük oranda artıyor. O yüzden Toyota ve bazı firmalar süper hassasiyetteki ekranlarının belirli fonksiyonlarını fiziksel tuşlarla yapmanızı istiyor.

Son olarak yorumlayacak olursak; J.D Power’ın insanlara vermek istediği mesaj, kör nokta ve adaptif cruze kontrol gibi gelişmiş özelliklere o kadar güvenmememiz gerektiği. Eğer ki bunların verdiği rahatlıkla hareket edip, aracımızın şerit takip asistanının her daim sizi yönlendireceğini sandığımız anda sistemin saliselik hesap hatası yüzünden hayatımızı kaybedebiliriz.

Ve şu anda da Tesla dahil hiç bir şirket otomatik sürüş asistanlarının çok güvenli, hatasız çalışır, siz ona bırakın o götürsün gibi iddialı sloganlarını göremezsiniz. Sonuç olarak teknolojiye güvenerek kimse direksiyonunu bırakmasın…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum