Yatırım yapmaya başla!

JD Power’ın Sürücü Destek Sistemlerine Dair Yaptığı Anket Sonuçları!

JD Power'ın yeni "sürüş asistanı" anketinde insanlara araçlarının güvenlik paketlerinden memnun olup olmadıkları sorulmuş!
JD Power’ın Sürücü Destek Sistemlerine Dair Yaptığı Anket Sonuçları!

J.D. Power US Tech Experience Study (JD Power ABD Teknik Deneyim Çalışması)nın yapmış olduğu bir araştırmada araçlarımıza koyulan sürüş asistanlarına karşı insanların söylendikleri oldukça şaşırtıcı. Araştırma Amerika’da 2019 yılı araçlar üzerinden yapılarak, 20.000 farklı yeni otomobil sahiplerinin katılmasıyla gerçekleştirilmiş.

Son nesil araçların güvenlik donanımlarına eklenen 38 farklı teknolojinin ilk 90 günlük sürüş deneyimleri analiz edilmiş. Geçenlerde yine JD Power’ın yaptığı bir ankette, elektrikli ve otonom araçlara insanların güvenmediği ortaya çıkmıştı. Gelin yeni araç güvenlik anketinden ne gibi sonuçlar çıkmış beraber bakalım;

Ankete katılanların çoğu şerit takip asistanından şikayetçi.

Şerit takip asistanları önceki zamanlarda basit şekillerde sunulurken, yeni nesil araçlarda daha iyi kontrol eden, gelişmiş sensörlerle donatılan bir sistem haline getirildi. Ancak %23’lük bir kesim şerit takip asistanı “sinir bozucu ve rahatsız edici” olarak yorumlamış.

Sinir bozucu olarak nitelendirilen bu sistemli araç sahiplerinin %21 bu tür yardım teknolojilerini devre dışı bıraktığı bulunmuş.

JD Power’daki Sürücü Etkileşimi ve İnsan Makine Arayüzü Araştırma Direktörü Kristin Kolodge, “Bazı markalar güvenlik teknolojilerini zorbalık olmadan etkili hale getirmeyi başarıyor. Bazıları bir açıdan iyi, ama bir diğeri zayıf, bazıları da güçlüydü. Bu nedenle, bir markanın sonraki araçlarında şerit tutmak / merkezlenmek isteyen müşterilerinin % 90’ı varken, diğer bir marka da müşterilerin yalnızca % 59’unu aynı şeyi söylüyor.” dedi.

Direktörün burada demek istediği sistemlerin sağlıklı çalışmalarının firmalar arasında değiştiği. Elbette farklı teknik, yazılım ve teknoloji kullanan şirketler arasında iyi/kötü ayrımı olacaktır. O yüzden anket çalışma sonuçlarında en iyi performans gösteren marka modeline Kia Stinger denilmiş. Yüksek derece alan diğer araçlar Hyundai Kona, Toyota C-HR, Kia Forte, Chevrolet Blazer, Porsche Cayenne ve Ford Expedition.

21. yüzyıl içerisinde özellikle 90’lı yıllardan sonra başlatılan ileri araç güvenliği tekniklerinde bizde şu anda bir acemilik döneminin yaşandığını düşünüyoruz. Otonom sürüş özelliğinde seviye 2 kullanılırken, şirketler şu anda 4 ve 5 için yoğun çalışmalarını sürdürüyorlar.

Sürüş asistanlarının otomobile ne yapması gerektiğini söyleyen bir yapay zeka olduğunu düşünürsek, elbette onun da kendini geliştirmesi gerekiyor. Yaya algılama otomatik frenlemede mesela insanların vereceği tepkiler öncesinden sezilemiyor. Jaguar-Land Rover’da eğer ki dünya bundan sonra otonom sürüşe geçecekse diyerek, insanların mimik ve davranışlarını önceden tespit ederek aracı hazır tutacak bir kapsül üzerinde çalışıyor. Peki siz bu sistemler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum