Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Hong Kong’da İkincil Halka Arzını Gerçekleştiren JD.com Hisseleri %5,7 Arttı

E-ticaret devi JD.com hisseleri, Hong Kong'da ikincil halka arzını gerçekleştirirken, hisse senetleri %5,7 oranında artış gösterdi.
Hong Kong’da İkincil Halka Arzını Gerçekleştiren JD.com Hisseleri %5,7 Arttı

Hong Kong piyasalarına getirilen düzenleme ile Çinli hisse senetlerinin yurt içi dönemesi için büyük bir adım atıldı. Bu kapsamda ilk halka arzını NYSE’de gerçekleştiren Alibaba, ikincil halka arzını Hong Kong Borsası’nda yaparak yurda dönmüştü. Şimdi ise bir başka e-ticaret devi Hong Kong’da ikincil halka arzını gerçekleştirdi.

JD.com ikincil halka arz için hisselerini 226,00 Hong Kong doları seviyesinden fiyatlandırmıştı ve açılışta 239 HKD seviyesine kadar yükseldiler.
JD.com HKEX Performansı
Grafik: HKEX

JD.com 2014 yılında Nasdaq Borsası’nda halka arz edilmişti. Geçen yıl JD.com rakibi Alibaba Hong Kong’da ikincil halka arzını gerçekleştirmiş ve ardından bu ayın başlarında oyun şirketi NetEase bu işlemi yapmıştı.

Listelenme işlemleri, ABD ile Çin arasında artan gerilimlerin Wall Street’teki hisselere yansıması sonucunda hız kazandı. Şu anda ABD Kongresi’nde işlem gören bir yasa, yabancı firmalara yönelik incelemeyi artıracak ve ABD’deki bazı firmaları temsil etme tehdidine de sahip olacak.

JD.com, Hong Kong teklifinin bir parçası olarak 133.000.000 yeni A sınıfı adi hisse senedi ihraç etti ve daha fazlasını da ihraç edebilir.

Şirket brüt hasılatının yaklaşık 30,05 milyar HKD olacağını da söylemişti. Yaptığı açıklamada, müşteri verimliliğini artırırken işletme verimliliğini daha da artırmak için anahtar tedarik zinciri tabanlı teknoloji girişimlerine yatırım yapmak adına para artışlarını kullanmayı planlıyor.

Yaptığı açıklamada şirket, “Tedarik zinciri temelli teknolojiler, perakende, lojistik ve müşteri katılımı dahil olmak üzere şirketin kilit iş operasyonlarına uygulanabilir,” dedi. JD.com yatırım bankasına ikincil halka arzın üzerine aşırı tahsis etme seçeneği adı verilen taahhütnameyi vermiştir.

Bu taahhütle birlikte JD.com, talep olması durumunda 11 Haziran’da 30 güne kadar kullanılabilecek 19.950.000 yeni A sınıfı adi hisse senedi çıkarabilecek.
JD.com Nasdaq Performansı
Grafik: MarketWatch

JD.com hisselerinin Hong Kong’daki başarısıyla birlikte birkaç saatte Nasdaq borsasındaki seviyesine yakın bir değere ulaştı. ABD’de işlem gören hisseler, dünkü işlemleri 62,01 dolardan sonlandırırken, bugün açılış öncesi işlemlerde %2,44 oranında ekside 60,50 dolardan işlem görüyorlar.

Hisselerin 1 yıllık getirisi %116,36 oranındayken, yılbaşından bu yana getirisi %76,01 düzeyinde bulunuyor. Güçlü bir getiri performansına sahip olan hisse senetlerinin, Hong Kong Borsası’nda da güçlü bir seyre sahip olması tahmin ediliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum