Paylaşım

JD.com’un CEO’suna Göre Ticaret Savaşı ABD’li Şirketlere Zarar Verecek!


 

Çinli e-ticaret devi JD.com’un CEO’su Liu Qiangdong, ticaret savaşıyla ilgili yorumuyla dikkat çekti. Detaylar aşağıda…

Pekin merkezli e-ticaret şirketi JD.com’un CEO’su Liu Qiangdong da ticaret savaşıyla ilgili yorumda bulunan isimler arasına katıldı. Buna göre Google’ın 550 milyon dolar yatırım yaptığı JD.com’un kurucusu ve CEO’su Qiangdong, uzun vadeli bir ticaret savaşının ABD’li firmalar üzerinde olumsuz etki yaratacağını söyledi.

CNBC’ye konuşan Qiangdong, ticarete bağlı gerilimlerin ABD’li şirketlerin Çinli tüketiciyi kaybetmesine yol açacağını belirtti. Ve bunun etkilerinin düşünüldüğünden fazla olacağını çünkü Çinli tüketicinin ithal mallara gösterdiği rağbetin giderek arttığını vurguladı.

Çin’in ikinci en büyük e-ticaret şirketi JD.com’un kurucusu, ABD ile Çin arasındaki gerilimin ABD’li firmaların aleyhine sonuçlanacağını dile getirdi.

JD.com’un CEO’su Liu Qiangdong ABD-ÇİN Ticaret Savaşı Yorumu Düşüncesini; “önümüzdeki 5 ila 10 yıl içerisinde, büyük şehirlerdeki alışverişin neredeyse yarısının ithal mallardan geleceğine eminim” sözleriyle açıklayan Liu, bunun Amerikan şirketleri için büyük bir fırsat anlamına geleceğini belirtti.

Ancak olası bir ticaret savaşı sonucunda ABD’li şirketlerin yabancı ürün almaya istekli büyük bir müşteri tabanını kaybedeceğini söylemeyi de ihmal etmedi.

JD.com’un CEO’su Liu Qiangdong ABD-ÇİN Ticaret Savaşı Sonuçları Uzun vadeli bir ticaret savaşının ABD’li şirketler için korkunç olacağının üzerini çizen CEO’nun benzer açıklamalarda bulunan ilk isim olmaması dikkat çekti. Öyle ki ABD – Çin ilişkileri konusunda önde gelen uzmanlardan Prof. Robert S. Ross da olası bir ticaret savaşının kendi ülkesi aleyhine sonuçlanacağını iddia etmişti.

Konuyla ilgili endişelerini dile getiren pek çok ABD’li uzman gibi Ross da Trump’ı verdiği kararlardan dolayı eleştirmiş, Çin ile ticaret ilişkilerini çıkmaza sokmanın ABD ekonomisinde kalıcı izler bırakacağını öne sürmüştü.

Neticede; Google ile ortaklık yaptığını duyuran JD.com’un CEO’su da Ross gibi savaşın ABD için kötü olacağını ifade etti.

ABD Çin Ticaret Savaşının Sonuçları Ne Olacakİlaveten; mevcut durumun kendi şirketi için de iyi olmadığını söylemekten geri durmadı. Nitekim Liu, Pekin ile Washington arasındaki gerilimin JD.com’un ABD’deki genişleme planlarını da etkilediğini açıkladı.

Daha önce ABD’de çok sayıda projeye ve şirkete yatırım yapmayı düşündüğünü belirten JD.com kurucusu, şu andaki durum yüzünden planlarına büyük bir ara verdiğini kaydetti. Normalde bu yıl ABD pazarına girecek olan e-ticaret şirketinin, olumsuz gelişmeler nedeniyle beklemek zorunda kaldığını aktardı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın