Yatırım yapmaya başla!

JD.com’un CEO’su ABD’de Aklansa da Çin’de Eleştirilerden Kurtulamıyor

ABD savcıları, Çinli e-ticaret şirketi JD.com’un CEO’su Richard Liu aleyhinde dava açmayacağını söylese de ünlü milyarder Pekin’de hala büyük bir baskı altında. Detaylar şöyle;
JD.com’un CEO’su ABD’de Aklansa da Çin’de Eleştirilerden Kurtulamıyor

ABD savcıları, Çinli e-ticaret şirketi JD.com’un CEO’su Richard Liu aleyhinde dava açmayacağını söylese de ünlü milyarder Pekin’de hala yoğun bir tepkiyle karşılaşıyor. Minnesota savcıları Cuma günü Richard Liu hakkındaki suçlamaları düşürse de JD.com CEO’sunun yurdu Çin’de yenilenmiş bir kamu denetimi ile karşı karşıya olduğu kaydedildi.

Sonuçta, ülkenin önde gelen teknoloji liderlerinden biri olan Richard Liu’nun Ağustos sonunda cinsel taciz suçlamalarıyla tutuklanması tüm dünyada yankı uyandırmış, olayın etkileri JD.com’un hisselerine açıkça yansımıştı. Liu ABD’de suçlamalardan aklanıp hisseler Cuma günü yükseliş gösterse de problemin sona ermediği, hatta belki de yeni başladığı söylendi.

Çünkü Richard Liu’nun genellikle yararlandığı ünlü statüsü bu kez aleyhinde işledi ve ülke milyarder CEO’nun taciz skandalıyla çalkalandı.

JD.com’un CEO’su ABD’de Aklansa da Çin’de Halkın Yoğun Tepkisiyle Karşı KarşıyaÇinli sosyal medya kullanıcıları savcıların açıklaması ve Liu’nun cevabıyla ilgili yorum yapmaya doyamazken ülkedeki kadın hakları savunucuları da ayaklandı. Çince adı Liu Qiangdong olan JD.coım CEO’su açıklamasında; “savcıların kararı hiçbir yasayı ihlal etmediğimi kanıtladı” demiş, ayrıca eylemlerinin ailesine ve eşine zarar verdiğini söyleyerek kendisini tecavüzle suçlayan kadınla olan etkileşimleri için özür dilemişti.

Pek çok kullanıcı bu yaşananlara gönderme yaparak 45 yaşındaki Liu’nun suçlu bulunmasa da eşi Zhang Zetian’ı aldattığı için eleştiriyi hala hak ettiği yönünde görüş bildirdi.

Çinliler Richard Liu'yu Karısını Aldattığı için EleştiriyorÇin Komünist Partisi tarafından desteklenen bir kadın hakları organizasyonu da China Women’s News üzerinden; “Liu Qiangdong suçlu değil, bu hukuki yargıdır. Ancak yasaların arkasında bir etik vardır. Halka açık bir figür olarak, Richard Liu’nun sözleri ve eylemleri için daha yüksek gereksinimleri olmalı” ifadelerini kullandı. İlgili haberde Richard Liu’nun eşinden de bahsedildi.

25 yaşındaki Zhang’in Richard Liu’yla tanışmadan önce popüler bir figür olduğu elinde bir fincan sütlü çay tuttuğu fotoğrafın viral olmasıyla internette ünlendiği aktarıldı.

Richard Liu Çinlilerin Baskısı Altında Neticede Zhang konuyla ilgili sessizliğini sürdürürken Weibo kullanıcıları, olayla ilgili yorum yapmaya devam ediyor. Bazı kullanıcılar Richard Liu’nun ününün onarılamaz şekilde hasar gördüğünü ileri sürerken bazı kullanıcılar da JD.com’un CEO’sunu savunur nitelikte yorum yapıyor. Hatta online kitap satışı yapan Dangdang.com’un kurucu ortağı Li Guoqing de; “bu cinsel saldırı değildi, yalnızca hissedarlara ve çalışanlara zararsız evlilik dışı ilişkiydi” sözleriyle Liu’yu savundu.

Ancak Dangdang.com, ortak kurucusunun karşılaştığı eleştirilerden olsa gerek hemen resmi bir açıklama yaparak Li Guoqin’in şirketin yönetiminde önemli bir rolü olmadığını belirtti. Nitekim taciz suçlamalarının ardından JD.com’un hisseleri yüzde 30 seviyesinde düşüş göstermişti. Gerçi bu düşüşte diğer Çinli şirketlerde olduğu gibi ticaret savaşı ve ülkenin ekonomisi hakkında endişeler de etkiliydi ama yine de tacizin büyük rolü olmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum