Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

JCR Türkiye’nin Kredi Notunu Açıkladı

JCR Türkiye’nin Kredi Notunu Açıkladı

Japan Credit Rating Agency (JCR), Türkiye’nin ‘BBB-‘ notunu değiştirmezken, ‘yatırım yapılabilir’ seviyedeki görünümünü ‘durağan’ olarak değiştirdi. JCR tarafından yapılan yazılı açıklamada; Türkiye’nin kredi notunun AB ve İslam ülkelerine ihracat yapabilmesini sağlayan Orta Doğu’daki geniş ekonomik temeller ile şoklara karşı sağlam durabilen kamu ve bankacılık sektörü tarafından desteklendiği belirtildi. Ancak diğer taraftan bakıldığında, kredi notunu olumsuz etkileyen faktörlerin; düşük tasarruf oranı, kronik cari açık, geniş dış finansman ihtiyacı ile uluslararası finansal piyasalara bağımlılık, artan politik ve sosyal belirsizlik gibi makroekonomik dengesizlikler olduğu vurgulandı. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda, bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s de Türkiye’nin kredi notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviyesinin altına indirmişti. Moody’s’in almış olduğu not indirim kararıyla ilgili değerlendirmemize buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin yükselen politik ve sosyal belirsizlik ortamında volatil sınır ötesi sermaye akışlarına duyarlı olduğu ifade edilirken, yerli bankaların gelişmiş ekonomilerdeki parasal gevşemeden faydalanabileceği dile getirildi. Kamu ve bankacılık sektöründen de olası şoklara karşı geçmişte inşa edilen tamponları koruması beklentisi içerisinde olunduğu ifade edildi.

Açıklamanın diğer bölümünde ise kısa vadede yetkililerin uluslararası piyasaların güvenini kazanması ve orta vadede hükümetin küresel parasal genişleme sona ermeden güvenlik endişelerini ortadan kaldırmasıyla not görünümün olumlu yönde değişebileceğinin altı çizildi. Yerel bankaların; döviz likiditesini, dış borç çevirme yeteneğini ve özel sektörün para birimindeki değer kaybına dayanıklılığını takip edeceği belirtilirken, makroekonomik dengesizliklerin bu yollarla giderilebileceği ifade edildi.

Kısa vadeli dış borçlar dengelenirse risk düzeyi düşecek

Japan Credit Rating (JCR) Eurasia Başkanı Orhan Ökmen, konuya ilişkin açıklamada bulundu. Ökmen yaptığı değerlendirmede; kısa vadeli dış borçların dengelenmesi durumunda risk düzeyinin düşeceğini belirtirken, potansiyelin altında olmasına rağmen büyümenin pozitif yönde devam etmesi durumunda Türkiye’nin yatırım yapılabilir notunun korunacağını ifade etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum