Yatırım yapmaya başla!

Liranın Toparlandığını Belirten JCR, Türkiye’yi Negatif İzlemeden Çıkardı

Yurt içi piyasalarda olumlu gelişmeler dikkat çekerken kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Türkiye'nin kredi notunu negatif izlemeden çıkardığını açıkladı.
Liranın Toparlandığını Belirten JCR, Türkiye’yi Negatif İzlemeden Çıkardı

Yerel piyasalarda küresel piyasalara inat iyimserlik hakim olurken, kredi derecelendirme kuruluşu JCR’den de olumlu bir haber geldi. JCR, Türkiye’nin kredi notunu negatif izlemeden çıkardığını açıkladı. Salı günü yayınladığı raporuna göre kuru, Türkiye’nin kredi notunu BBB- ve görünümü negatif seviyede teyit etmiş oldu.

JCR raporunda, Türk lirasının Ağustos ayında kaydettiği sert düşüşle Türkiye’nin kredi notunu izlemeye aldıklarını belirtti.

Türkiye Ağustos Ayında İzlemeye AlındıTürk lirasının faiz artırımı ve ABD ile ilişkilerin düzelmesinin etkisi ile toparlandığını dile getirdi. Cari işlemler dengesinin ithalattaki azalma ve ekonomik yavaşlamanın etkisiyle birlikte aylık bazda pozitife döndüğünü dile getirdi. Bu sayede dış dengeyi iyileştirdiğine dikkat çekti. Aynı zamanda raporunda, kamu borcunun liradaki düşüş ve faiz ödemelerindeki artışa rağmen 2018 sonuna kadar yüzde 35 seviyesinin altında kalacağının da altını çizdi.

JCR, Türkiye’nin döviz rezervinin dış finansman ihtiyacının yüksek kalması nedeniyle düşüşte olduğunu da raporuna ekledi.

JCR Türkiye Döviz Rezervi YorumuRaporda dikkat çeken noktalardan birisi de hükümet politikaları ve dış ortama ilişkin belirsizliğin devam etmesiyle refinansmanın aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya olduğu ifadeleri oldu. JCR, tüm unsurları değerlendirdiğinde Türkiye’nin kredi notunu “kredi izleme”den çıkardığını açıklayarak, notu negatif olarak teyit etti.

Raporda, Türk ekonomisinin düşük iç tasarruf ve kronikleşmiş cari işlemler açığı ile uzun zamandır makro ekonomik dengesizliklerini düzeltme ihtiyacı ile karşı karşıya olduğu da ifade edildi. Reel GSYİH artışının ise hükümet teşviklerinin etkisiyle 2017 ve 2018’de potansiyel büyümeyi aştığına dikkat çekildi.

JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen ise yapılan değişikliğin nedenlerinin başında politik taraftaki düzelme olarak açıkladı.

Politik Taraftaki İyileşme YorumuÖkmen, nedenlerden birisinin politik düzelme olduğunu açıklarken, ABD ile ilişkilerin yumuşaması ve buna bağlı olarak Türk lirasının yeniden değer kazanması ifadelerini kullandı. Diğer bir nedeni ise cari işlemler dengesindeki düzelme olarak açıkladı. Bu durumların ekonomi üzerindeki baskıyı azalttığına dikkat çekti.

Görünümn hala negatif olduğunu belirten Ökmen, bunun ne anlama geldiğini açıkladı. Ekonominin 2019 yılında pozitif olmasını beklemediklerini ve enflasyonun yukarı yönlü hareketinin devam edeceğini belirtti. Ayrıca Türk lirasında volatilitenin çok yüksek olduğunu ve bunun riskleri artırdığını söyleyen Ökmen, “Ekonominin daralma süreci sürüyor. Bankacılık sisteminin kredi iştahı düşük. O yüzden görünümü negatifte bıraktık,” şeklinde konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum