Yatırım yapmaya başla!

JCR’den “Türkiye’de Finansal Koşullar Verimsiz Şekilde Sıkılaştı” Yorumu

JCR Başkanı Orhan Ökmen, Türkiye ekonomisine dair düzeltilmesi gereken noktalara değinerek, finansal koşulların anlamsız ve verimsiz şekilde sıkılaştığını belirtti.
JCR’den “Türkiye’de Finansal Koşullar Verimsiz Şekilde Sıkılaştı” Yorumu

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Başkanı Orhan Ökmen, yurt içi piyasalar hakkında yeni bir değerlendirmede bulundu. Geçtiğimiz günlerde Türk lirasındaki değer kaybının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini yorumlayan Ökmen, yeni değerlendirmesinde Türkiye’de finansal koşulların verimsiz şekilde sıkışmış ve sıkılaşmış olduğunu söyledi.

Petrol başta olmak üzere küresel piyasalarda enerji fiyatlarının volatilitesinin oldukça yüksek geçeceğini, bu oynaklığın gelişmekte olan ülkelerde enflasyon seviyelerinde oynaklığı artıracağını ifade etti.

JCR Başkanı Orhan Ökmen, Türkiye’de finansal koşulların verimsiz ve anlamsız şekilde, sıkışmış ve sıkılaşmış olduğunu belirtti.

Küresel likidite koşullarındaki değişikliklerden ve risk algılamalarındaki dalgalanmalardan kaynaklanan piyasa oynaklıklarına karşı bankacılık sektörünün döviz likiditesinin yeterli olduğuna değindi.

Kredi koşullarında normale dönüş süresinin ekonomik faaliyetlerin düzelmesi açısından oldukça önemli olduğunu belirten Ökmen, piyasa oynaklıklarının fiyat istikrarına yönelik beklenti bozulmalarını önleme açısından para politikasının kurumsal esnekliğinin tahkim edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Orhan Ökmen, küresel ekonomik faaliyetlerdeki yavaşlamanın gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkilerini yorumladı.

Küresel iktisadi faaliyetlerin yavaşlama eğilimi sürdürmesinin gelişmekte olan ülkeler açısından politika değişikliğine gitmesine yol açacağını dile getirdi. Ekonominin istatistiki açıdan enflasyonun geleceğe dair tahmin belirsizliğinin arttığı bir dönem içerisinde olduğunu söyleyen Ökmen, Türkiye ekonomisini strese sokan faktörlere değindi.

Bunlar arasında fiyat istikrarsızlığı, finansal koşullardaki tıkanıklık ve reel sektörün mali pozisyonlarındaki bozulmaların olduğunu belirtti. Enflasyona yol açan faktörlerin içeriğinin ve bileşim oranlarının eskiye göre farklılaşmaya başlamasının ise geleceğe yönelik tahmin belirsizliğini artırdığını ifade etti.

Birikimli maliyetlerin içerin ve bileşimindeki değişikliklerin geleneksel para politikalarını anlamsız kılmaya başladığını belirtti.

Enflasyondaki tahmin belirsizliğinin üreticilerin maruz kaldığı maliyetlerin birikimli birim tutarlarının tüketici enflasyonuna yansıtılmasını zorlaştırdığını söyleyen uzman, bu durumun yansıtılma süresini uzatarak kronik enflasyon algısını kalıcılaştırdığını ekledi. Maliyet enflasyonuna yol açan faktörlerin bileşiminde ortaya çıkan değişikliklerin, düşen firma karlılıkları ve fonlama artışlarına bağlı olarak Merkez Bankası’nın para politikalarını bundan sonra anlamsız kılmaya başladığını bildirdi.

Ökmen, para politikasının geleneksel duruşunda ve enflasyon karşıtı politikaların kurgusunda temel ve yapısal olarak köklü değişiklikler yapılması gerektiğini vurguladı. Türkiye ekonomisinde serbest piyasa koşullarının baskılandığı algısını yaratan uygulamalardan kaçınılması ve tarım politikalarında önemli yapısal değişikliklerin yapılması gerektiğini söyledi. Ayrıca para ve maliye politikalarında eşgüdümün sağlanması, bankacılık sektöründe arz yönlü sıkışıklığın giderilmesine karşı gerekli olan tedbirlerin alınması, fiyatlama davranışlarında tahmin belirsizliğini önleyici tedbirlerin de uygulanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum