Yatırım yapmaya başla!

JCR/Ökmen TL’deki Değer Kaybının Ekonomiye Etkilerini Yorumladı

JCR Başkanı Orhan Ökmen TL’deki değer kaybının üretici ve tüketici fiyatları arasındaki fark yok oluncaya kadar, 6-7 ay boyunca daha Türkiye ekonomisini baskılayacağını söyledi.
JCR/Ökmen TL’deki Değer Kaybının Ekonomiye Etkilerini Yorumladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings bu akşam piyasalar kapandıktan sonra Türkiye’nin kredi notu değerlendirmesini yapacak. Son yapılan 13 Temmuz değerlendirmesinde Türkiye’nin kredi notu “BB+”dan “BB”ye düşürülmüş, not görünümü ise negatifte tutulmuştu.

Güne 5,35 lira seviyesinden başlayan dolar kuru Fitch kararlarına odaklandı. Saat 11:58’de ise 5,3858 liradan işlem görüyor. Bir başka kredi derecelendirme kuruluşu JCR ise son dönemde TL’deki kayıpların Türkiye ekonomisindeki etkilerini değerlendirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Başkanı Orhan Ökmen, TL’deki değer kaybının Türkiye ekonomisindeki negatif etkinin 6-7 ay daha devam edeceğini söyledi.

Söz konusu etkinin üretici ve tüketici enflasyonları arasındaki farkın yok olacağı zamana kadar süreceğini belirten Ökmen, döviz talebini yukarı yönlü baskılayacak unsurların azalmış olmasının Türkiye’nin dış kırılganlığını pozitif yönde dengelemeye başlayacağını dile getirdi.

Ekonomideki dengelenmenin kalıcılığını veya başarı olmasını ise; 31 Mart’taki yerel seçimlerin yaratacağı stres seviyesine, harcamaların bütçe üzerinde yaratacağı baskılara, uluslararası ilişkilerin yönüne bağladı.

JCR Başkanı Ökmen, bankacılık sektörünün kredi verebilir hale gelmedikçe ekonomik dengelenme olmayacağını söyledi.

Bankacılık sektörünün kredi arzındaki isteksizliğinin mevcut durumdaki ekonomik çıkışı zorlaştıran, firma iflaslarını hızlandıran ve talep daralmasını derinleştiren en temel nedeni olduğunu belirten Ökmen, bankaların risk ağırlıklı varlıklarının öncelikle standart yönteme göre tespit edilmesinin en önemli ihtiyaç olduğunu söyledi.

Orhan Ökmen bankacılık sektörünün kredi verme istek ve kapasitesinin doğal yollarla canlandırılabilmesi ve sermaye kalitesinin artırılabilmesi için gelişmiş ülkelerdeki gibi risk ağırlıklı varlıklarının standart yönteme göre tespit edilmesi gerektiğini dile getirdi. Ek olarak standart yönteme göre hesaplanacak sermaye yeterlilik oranları sayesinde, ulusal düzeyde mevcut kurumsal kredilerin yaklaşık yarısı kadar ilave kredi kapasitesinin yaratılmış olacağını belirtti.

Ekonomik durgunluğu önlemeye yönelik küresel düzeyde yeni bir parasal gevşeme döneminin tekrar başlama olasılığının arttığını söyledi.

Orhan Ökmen, gelişmiş ülkelerde büyüme oranlarında azalma, ticaret savaşlarının yaratacağı ekonomik durgunluk eğilimleri, yüksek borçluluğun yükleri, mali piyasaların tedirginliği, yükselen fonlama maliyetleri, düşen talep ve şirket karlılıklarının özellikle ABD ekonomisinde artan bütçe açıklarının küresel anlamda hissedilmeye başladığını anlattı. 2019 yılına girerken Arjantin, Endonezya, Brezilya ve Güney Afrika gibi önemli ülkelerin ekonomilerinde yavaşlama ve belirsizlik görüldüğünü, ABD, Almanya ve AB’de ise büyüme hızlarının eşzamanlı olarak azaldığını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum