Yatırım yapmaya başla!

JCR Eurasia Rating Verilerine Göre Binlerce Şirket Kur Krizinden Zarar Gördü

JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen, kur krizinden her sektörün etkilendiğini, 11 bin 200 firmanın bilançoları üzerine yaptığı değerlendirmede sıkıntıların daha da büyüyebileceğini söyledi.
JCR Eurasia Rating Verilerine Göre Binlerce Şirket Kur Krizinden Zarar Gördü

JCR Eurasia Rating tarafından elde edilen verilere göre; Türkiye’de kur farkı ve artan durgunluk risklerinin şirket bilançoları üzerinde yarattığı değişimlere bakıldığında, binlerce işyeri için sıkıntının artabileceği belirlendi. JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen, şu ana kadar 30’dan fazla firmanın kredi yapılandırmasına veya konkordatoya gittiğini, bu durumu yaşayan veya yaşayabilecek olan daha birçok şirketin olduğunu söyledi.

Kur krizinin firmaların tüm fonksiyonları üzerinde ciddi etkiler bırakmaya başladığı belirtildi.

JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen, döviz kurlarında rekor seviyelerin görülmesi ile şirketlerin likidite, mali yapı, faaliyet etkinliği ve karlılık değişkenlerinin negatif yönde değişmeye başladığını, genel olarak finansman maliyetleri ve işletme risklerinin artıp, likidite ve karlılık seviyeleri ile piyasa değerlerinin düştüğünü ifade etti.

Aşırı maliyet farkı nedeniyle ithalata bağımlı imalat sektörlerinde ortalama olarak %20 daralma olduğunu söyleyen Ökmen, her sektörün pazarlama, varlık ve yükümlülük dengelenmesi bakımlarından farklı şekilde etkilendiğini dile getirdi. Şirketlerin alacak tahsil sürelerinin, bu yılın ikinci yarısından itibaren uzamaya başladığı ve ortalama 90 güne ulaştığı belirtildi. Tahsilat süreleri elektronik, kimya, makine ve tekstil gibi sektörlerde bir yıla kadar uzadı.

Kurumsal firmaların likidite artırıcı süreçleri zorlaşırken, birçok şirketin yatırımları erteleme veya iptal etme eğiliminde olduğu bildirildi.

Likidite açısından KOBİ’lerin daha hazırlıklı olduğunu söyleyen Ökmen, bu oluşumların kriz öncesinde ve şu anda da kurumsal firmalara göre likidite seviyelerinin yüksek olduğunu belirtti. Yapılan değerlendirmede şirketlerin uzun vadeli strateji oluşturma çabalarının azaldığı, alacak vadelilerini kısaltmaya, tedarikçi borçlarını daha gecikmeli ödemeye yönelik taktikler geliştirmeye yöneldiği, yıllık bütçelerde kötümser varsayımlara dayalı küçülme yönlü revizyonların yapıldığı bildirildi.

KOBİ’lerin genel olarak kısa vadeli kaynakların toplam kaynaklar içerisindeki payının, her dönemde daha yüksek iken bu dönemde daha da arttığı ve özkaynaklarının daha kaliteli olduğu belirtildi. Ancak kurumsal firmaların özkaynaklarının %50’den fazlasının her an ortaklara dağıtılabilir durumda olduğu bildirildi.

Tüketici kredisi maliyetlerinin artması ve genel talep seviyesinin azalmasıyla, firmaların satışları yılın ikinci yarısından itibaren azaldı.

Kur krizinden hemen hemen her sektörün etkilendiğini söyleyen Ökmen, yoğun ithal girdi ve yüksek enerji kullananların, daha çok iç pazara hitap edenler ile yurt dışı orijinli firmaların daha fazla etkilendiğini söyledi. Krizlerin maliyetlerinde son yüklenicinin her zaman hanehalkı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, tüm sektörlerin bir şekilde transfer etmenin yolunu bulacağı belirtildi.

Orhan Ökmen kur çıkışından en fazla hangi sektörlerin etkilendiği sorosuna; iplik imalatçıları, elektrikli ev aleti imalatçıları, seyahat acenteleri, akaryakıt bayilerinin en az etkilenen gruplar olduğunu, geri kalan tüm sektörlerin ise fazlasıyla etkilenme potansiyelinde olduğunu belirtti. Bine yakın kurumsal, 200’e yakın banka ve diğer finansal kuruluşlar ve 10 bini aşkın irili ufaklı KOBİ’ye ait olmak üzere toplam 11 bin 200 civarında işletmede sıkıntıların baş gösterdiği ve daha büyüyebileceği belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum