Yatırım yapmaya başla!

JCR Başkanı Ökmen: “İndirimler Enflasyonda Kısa Süreli Düşüş Etkisi Yaratır”

Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR Başkanı Orhan Ökmen, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'nı değerlendirdi ve etkilerinin enflasyonda kalıcı düşüş sağlayamayacağını söyledi.
JCR Başkanı Ökmen: “İndirimler Enflasyonda Kısa Süreli Düşüş Etkisi Yaratır”

Dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, piyasaların günlerdir merakla beklediği Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’nın detaylarını açıkladı. Genel olarak içeriğini kısaca hatırlayacak olursak; Et ve Süt Kurumu 10 üründe %10, büyük marketler 50 üründe %10, makine teçhizat yatırımına %25 destek, gübreye %10 olmak üzere birçok kalemde indirim uygulanacağı açıklandı.

İş dünyasında olumlu karşılanan programın indirim kampanyasına destekler gelirken, kredi derecelendirme kuruluşu JCR (Japan Credit Rating), söz konusu indirimin enflasyonda kalıcı düşüş sağlayamayacağını bildirdi.

Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR Başkanı Orhan Ökmen, bir kısım ürünlerde indirime gidilmesinin enflasyonda kısa süreli düşüş etkisi yaratacağını söyledi.

Bir kısım ürünlerin fiyatlarında sadece iki aylık dönem için zincir mağazaları ve bazı kamu kurumlarında %10’luk indirime gidilmesinin enflasyonda kısa süreli düşüş yaşatıp, kalıcı sonuç vermeyeceğini belirten Ökmen; kampanyalı fiyat indirimi, kamusal ürünlerin fiyat ayarlamalarının ertelenmesi ve özel sektöre destek başlıklarıyla oluşturulan üç ayaklı ücret –fiyat kontrollerine dayanan bir makro ihtiyati tedbir olduğunu, programın başarının kampanyanın geniş bir yelpazede çok taraflı rızaya dayalı sahiplenme düzeyine bağlı olarak şekilleneceğini dile getirdi.

Enflasyonda düşüşün kalıcı olabilmesi için ötelenen 2-3 aylık zaman içerisinde enflasyon sınırlanmasına ilişkin olarak Merkez Bankası politikalarıyla eş güdümlü kalıcı tedbirlerin hızlıca devreye alınmasının çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Ökmen, programın en önemli eksiği olarak, fiyat istikrarsızlığının öncelikli nedeni olan TL’nin değersizleşmesi konusuna tam anlamıyla yönelinmemesini gösterdi.

Programın enflasyon algısını ve yapısal sebeplerini sınırlamaya dönük herhangi bir önlemi içermediğini belirten Ökmen; üreticilerin birikmiş maliyet artışlarını perakendecilere ve tüketicilere yansıtabilmelerini ve faaliyet devamlılıklarını zorlaştıracağını, geçen yılın başından bu yana ÜFE’nin yıllık değişimi sürekli olarak TÜFE’den fazla gelmesi, üreticilerin maliyet artışının tamamını değil sadece belli bir kısmını tüketicilere yansıtabilmiş olduğunu söyledi.

Maliyetlerin fiyatlara yansıtılmasındaki engellerin esas olarak üreticilerin faaliyet devamlılıklarını ve ulusal üretim gücünü tehlikeye sokacağını belirten Ökmen, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’nın ulusal tasarruf oranlarının azalmasına ve ekonominin küresel entegrasyon düzeyinin zayıflamasına sebep olacağını bildirdi.

Fiyat indirimlerinin şirketlerin içsel kanyak üretiminde düşüşe razı olmalarını zorlayan geçici tedbirlerdir.

Bu durumun düşük olan ulusal tasarruf oranlarının daha da azalmasına sebep olacağını belirten Ökmen, ek bir talep yaratacağı için enflasyonu önleyici bir etkisi olmayan KDV iadelerinin hızlandırılmasına yönelik tedbire Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’nda yer verilmesinin, amaçlanan sonuçlara tam tersi etki yaratacağını, KDV iadelerini erken yaparak piyasalara likidite sağlamanın aslında bir önlemden çok, ilave talep yaratarak enflasyonun daha da yükselmesine sebep olacağını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum