Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JCR Avrasya’dan Ulusoy Un’a Yatırım Yapılabilir Notu!

JCR Avrasya, Ulusoy Un için kredi derecelendirmesini açıkladı. Buğday fiyatlarındaki artışın pozitif etkisine dikkat çekildi.
JCR Avrasya’dan Ulusoy Un’a Yatırım Yapılabilir Notu!
HABER GİRİŞ

Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret A.Ş., kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia tarafından yapılan not değerlendirmesini, Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden yayımladı. Yapılan açıklamaya göre JCR Avrasya, Ulusoy Un’a yatırım yapılabilir seviyesindeki “A / Stabil” kredi derecelendirme notu verdi.

Uzun vadeli ulusal kurum kredi notu da bu şekilde olurken, kısa vadeli ulusal kurum kredi derecelendirme notu J1 / stabil olarak belirlendi.

Uzun vadeli uluslararası yerli ve yabancı para notu BB, görünüm ise negatif olarak açıklandı.

Değerlendirme Yapılırken Karlılık Göstergelerindeki Artışa Dikkat Çekildi

Buğday fiyatlarındaki artış ile yılın üçüncü çeyreğinde gelirlerin ve karlılık göstergelerinin arttığı belirtildi. Değerlendirmeyi pozitif etkileyen unsurlar arasında, kur riskinden korunma fırsatı sağlayan satışlarda yüksek ihracat oranı, riskleri azaltan coğrafi çeşitlendirme, aktif kalitesini destekleyen düşük tahsilat riski gösterildi.

Bunların yanında halka açık bir şirket olması sebebiyle kurumsal yönetim uygulamalarına gösterdiği yüksek uyumun da olumlu katkısı olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Değerlendirmeyi negatif yönde etkileyen faktörler arasında, analizin yapıldığı dönemdeki yüksek borç seviyesi ve finansal yükümlülüklerin ağırlıklı olarak kısa vadeli profili, 2021 yılında finansal maliyetlerdeki artışın karlılığı baskılaması, aktif büyüklüğe göre düşük özkaynak seviyesi, küresel resesyon, Ukrayna-Rusya savaşının yarattığı belirsizlik, son olarak da küresel parasal sıkılaştırmanın büyüme görünümü üzerinde oluşturduğu aşağı yönlü riskler olarak sıralandı.

Şirketin ULUUN koduyla işlem gören hisseleri alıcılı bir gün geçiriyor. Kredi derecelendirmesi haberine tepkisiz kalan hisseler, saat 15.48’de yüzde 2,20 değer kazancıyla 35,36 liradan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın