Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JCR Avrasya TAV’ın Kredi Derecelendirmesini Açıkladı

JCR Avrasya, TAV Havalimanları’nın sektördeki güçlü konumuna işaret ederek güncel kredi notlarını yayımladı.
JCR Avrasya TAV’ın Kredi Derecelendirmesini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Avrasya, TAV Havalimanları Holding A.Ş. için hazırladığı raporu yayımladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan bilgiye göre kurum, TAV’ın uzun vadeli ulusal notunu “A+ (Trk)”, kısa vadeli ulusal notunu “J1 (Trk)” olarak belirledi.

Uzun vadeli uluslararası yabancı ve yerel para notları “BBB+” olarak açıklanırken tüm notların görünümüne stabil değerlendirmesi yapıldı.

Sektördeki Güçlü Konumuna Vurgu Yapıldı

Kredi derecelendirmesi yapılırken esas alınan noktalara yer veren kurum, TAV’ın 2021 yılı ve Ocak-Eylül 2022 dönemindeki satış gelirlerindeki toparlanmaya dikkat çekti. FAVÖK marjlarındaki iyileşme, Almatı Havalimanı operasyonlarından gelen katkı da olumlu veriler olarak değerlendirildi.

Ocak-Eylül 2022 dönem sonunda net borç/FAVÖK rasyosunda görülen iyileşme, döviz bazlı nakit akışının finansalları desteklemesi, türev araçlar ve faiz oranı takası işlemleri ile döviz risklerinin yönetilmesi, Grup ADP tarafından desteklenmesi ve Türk havacılık sektöründeki güçlü konumuna vurgu yapıldı.

Kredi derecelendirmesinde yer verilen diğer konular Türk turizm sektörünün havacılık sektörünü desteklemesi, şirketin yeni havalimanı yatırımları ile portföyünü genişletmesi, farklı ülkelerdeki operasyonların konsantrasyon riskini azaltması ve dikey entegre iş modelinin operasyonel karlılığı desteklemesi yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş, jeopolitik riskler ve küresel ekonomiye dair resesyon endişesi ise olumsuz faktör olarak yer aldı.

TAV hisselerine (TAVHL) bakacak olursak, borsanın genelinde hakim olan alıcılı hava burada da görülüyor. Saat 16.27’de yüzde 2,21 artışla 81 liradan işlem gören hisseler, yatırımcısına bir yılda yüzde 178 getiri sundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.