Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya’da Ticaret Dengesi 14 Aydır Açık Veriyor

Japonya’da ithalatın yıllık bazda yüzde 45,9 artmasının ardından dış ticaret açığındaki artış yüzde 229’a ulaştı.
Japonya’da Ticaret Dengesi 14 Aydır Açık Veriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya Maliye Bakanlığı, Eylül 2022 dönemi ticaret verilerini açıkladı. Buna göre ithalat yüzde 45,9 oranında artış göstererek 10,9 trilyon yene yükseldi. Bu tutar 2021 yılının aynı döneminde 7,4 trilyon yendi. Ham petrol, LNG ve kömür maliyetlerindeki artışa bağlı olarak ithalat verileri tahminlerden daha yüksek geldi.

2021 yılının Eylül ayında 6,8 trilyon yen olan ihracat, yıllık bazda yüzde 28,9 oranında artarak 8,8 trilyon yene ulaştı. Söz konusu artış otomobil ve çip parçalarının ihracatından kaynaklanırken, beklenti yüzde 26,6 oranında bir toparlanma olmasıydı.

İthalat ve ihracattaki bu değişimlerin ardından, Japonya’da ticaret açığı yıllık bazda yüzde 228,8 oranında artış gerçekleşti.
Japonya Ticaret Verileri
Kaynak: Japonya Maliye Bakanlığı

Söz konusu artışın ardından dış ticaret açığı 2,09 trilyon yene ulaşarak, 14 aylık açık serisine devam etti. Böylelikle 2015 yılından bu yana en uzun süreli dış ticaret açığı rapor edildi.

Geçen yılın Temmuz ayında 441 milyar yen fazla veren ticaret dengesi, bu tarihten beri ekside performans gösteriyor.

Söz konusu tablonun ana nedeni ise tüm dünyada doğal gaz, kömür gibi enerji fiyatları ile birçok hammadde maliyetlerin artması oldu. Buna ek olarak ülke para birimindeki zayıflık da ticaret tablosunu bozuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu