Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya’da Hizmet Sektörü Beklenenden Daha Fazla İyileşti

Japonya’da hizmet PMI, Ekim ayında ön tahminlerden daha iyi gelerek, iki aydır eşik değerin üzerinde kalmayı başardı. Detaylar haberde...
Japonya’da Hizmet Sektörü Beklenenden Daha Fazla İyileşti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

S & P Global, Japonya için hizmet satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verilerini yayımladı. Açıklanan nihai veriler ön tahminlerden daha iyi geldi. Buna göre Ekim ayında Japonya hizmet PMI 53,2 değerine yükseldi. İlk ölçümlemede 53,0 değerini açıklanmıştı.

Endeks Ağustos ayında 49,5 olurken, Eylül’de 52,2’ye çıktı. Böylelikle iki aydır eşik değerin üzerinde kalmayı başardı.

Raporda, Japonya’da hizmet sektöründe faaliyetlerin genişlediği, servis sağlayıcılarının mevcut talep eğilimlerinin gelecekte de devam edeceğine dair beklentisini paylaştığı aktarıldı.

Toplam Yeni İş Hacmi Büyüdü

Olumsuz faktörler arasında girdi maliyetlerindeki artış, fiyat baskıları ve yüksek enflasyon gösterildi. Hizmet sektöründe faaliyet gösteren 400 şirket üzerinde yapılan çalışmaya göre firmalar Covid-19 kısıtlamalarından kaynaklanan sorunların geride kaldığını ve iyileşmenin arttığını bildirdi.

Söz konusu şirketlerin finans, sigorta, ulaşım, bilgi, gayrimenkul ve iletişim gibi sektörlerde yer aldığı belirtildi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Ekim ayında Japon hizmet sektöründe toplam yeni iş hacmi büyüdü, yurt içi seyahat indirim programı yabancı turist sayısını destekledi. Covid iyileşmesinin talep koşullarını iyileştirdiği ve yeni ihracat siparişlerinin de arttığı bildirildi.

Yeni iş oluşturma hacminin beş ayın en iyi seviyesine çıktığı, artan iş yükünü karşılamak için personel sayılarının artırıldığı kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.