Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya’da Dış Ticaret 15 Aydır Açık Veriyor

Japonya’da ithalat 1980 yılından bu yana en büyük artışını gerçekleştirirken, ülke tarihindeki en uzun süren dış ticaret açığı dönemi yaşanıyor.
Japonya’da Dış Ticaret 15 Aydır Açık Veriyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japonya Maliye Bakanlığı, Ekim ayı geçici dış ticaret verilerini açıkladı. Buna göre söz konusu dönemde ihracat, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25,3 oranında artış gösterdi. Piyasanın beklentisi yüzde 28,1 oranında artış olmasıydı. Eylül’de ise ihracat yüzde 28,9 artmıştı.

Yıllık bazda yüzde 53,5 artan ithalat, yüzde 49,7 olan beklentinin üzerinde geldi. İthalat Ağustos’ta yüzde 49,9, Eylül’de ise yüzde 45,9 oranında yükselmişti.

En Uzun Süreli Dış Ticaret Açığı Gerçekleşti

En Uzun Süreli Dış Ticaret Açığı Gerçekleşti
Kaynak: Japonya Maliye Bakanlığı

11,1 trilyon yene ulaşan ithalat doğal gaz, petrol ve kömür gibi emtialardaki fiyat artışları nedeniyle 1980 yılından bu yana en hızlı artışını kaydetti.

Beklentinin altında artış gösteren ihracat ise 9,0 trilyon yen oldu.

İthalatın, ihracattan daha fazla artmasıyla Ekim ayında gerçekleşen dış ticaret açığı miktarı 2,16 trilyon yene ulaştı. Bir önceki ay gerçekleşen dış ticaret açığı 2,09 trilyon yendi. Ekim ayında açıklanan rakam ise 1,6 trilyon yen olan dış ticaret açığı beklentisinin çok üzerinde geldi.

GCM Yatırım Banner

Japonya’da dış ticaret dengesi 2021’in Temmuz ayında 441 milyar yen fazla vermişti. O tarihten bu yana açık vererek, 15 aydır süren en uzun soluklu dış ticaret açığını bildirmiş oldu.

Söz konusu dönem içinde kaydedilen en yüksek miktarlı dış ticaret açığı Ağustos ayındaki 2,8 trilyon yen olurken, en düşük miktar ise 2021 Ekim’deki 67,4 milyar yen olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.