Yatırım yapmaya başla!

Japonya’nın Yeni Paketi Toplam Miktarı 2,2 Trilyon Dolara Çıkardı

Nisan ayında 1,1 trilyon dolarlık teşvik paketi açıklayan Japonya, aynı büyüklükte bir paket daha duyurdu. Detaylar şöyle;
Japonya’nın Yeni Paketi Toplam Miktarı 2,2 Trilyon Dolara Çıkardı

İlk çeyrekte yüzde 3,4 daralarak resesyona giren Japonya, ekonomisini desteklemek için yeni bir paket açıkladı. Nisan ayında hazırladığı destek paketini 1,1 trilyon dolara genişleten hükümet, ekonomiye 1 trilyon dolar daha enjekte etme kararı aldı.

Böylelikle Nisan ayında taahhüt edilen miktar iki katına çıkarılmış oldu. 117 trilyon Japon yeni (1,1 trilyon dolar) seviyesindeki yeni tedbirler, Japonya’nın toplam teşvik harcamalarını 234 trilyon yen (2,2 trilyon dolara) yükseltti.

Bu da dünyanın üçüncü en büyük ekonomisinin yıllık çıktısının neredeyse yüzde 40’ına tekabül etti.

Dünya çapındaki koronavirüs listesinde 40. sırada yer alan Japonya’da şimdiye kadar 16623 vaka ve 846 ölüm rapor edildi.
Japonya Koronavirüs 26 Mayıs
Kaynak: Worldometer

Rakamlar diğer ülkelere kıyasla virüs bilançosunu daha iyi gösterse de ekonomiye alınan darbeler hiç iyimser değil. Shinzo Abe hükümetinin eşi benzeri olmayan teşvikleri de bu durumu doğruluyor.

En son pakete bireyler ve Covid-19 salgınından etkilenen küçük ve orta ölçekli işletmeler için kira sübvansiyonları dahilken hükümetin sağlık çalışanlarına 200.000 yen ödeyeceği aktarıldı. Kaynaklarda Japonya’nın teşvik paketini finanse etmek için devlet tahvili çıkaracağı bilgisi de verildi. Paketin, bir ay önce onaylanan devasa paketle aynı büyüklükte olduğu görüldü.

İkinci yardım paketi ayrıca öğretime ara veren okullarda ücret ödemede zorluk çeken öğrencilere için mali yardım da getirdi.

Shinzo Abe Tevik AçıklamasıSanat, kültür ve spor alanlarındaki bireyleri ve organizasyonları destekleyeceği de söylendi. İkinci bütçe tasarısının 8 Haziran’da Ulusal Diet’e sunulacağı bildirildi. Japonya’nın hamlesi, büyük miktarda hükümet harcamalarına yönelik son hareketlerden biri oldu.

Çin de 2020 için ekonomik büyüme hedefi belirlemeyeceğini açıkladığı geçtiğimiz Cuma gününde 9 milyon istihdam yaratma ve salgının etkisini köreltme teklifinin parçası olarak 3,6 trilyon yuan taahhüt etmişti. ABD ise Mart ayında 2 trilyon dolarla tarihteki en büyük acil yardım paketini onaylamıştı. Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, İspanya ve diğer büyük ekonomiler de büyük harcama planları açıkladılar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum