Yatırım yapmaya başla!

Japonya Yabancı Mavi Yakalı İşçilere Daha Geniş Bir Kapı Açmayı Hedefliyor

Japonya’nın yabancı mavi işçilere daha geniş bir kapı açmayı hedeflemesi tartışma yarattı. Çünkü…
Japonya Yabancı Mavi Yakalı İşçilere Daha Geniş Bir Kapı Açmayı Hedefliyor

Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin kabinesi, işgücü kıtlığı yaşayan sektörlere daha fazla yabancı mavi yakalı işçi kapısı aramak için gereken tartışmalı mevzuat tasarısını bugün onayladı. Zira Japonya’nın göçmen tartışması, ABD Başkanı Donald Trump’ın gelecek hafta yapılacak ara seçimlerden önce konuyu ön plana çıkarmasıyla yeniden alevlenmişti.

Sonuçta; ülkede etnik homojenlik milyonlarca vatandaş için tabuyken yaşlanıp küçülen nüfusa vurgu yapanlar bu görüşlere karşı çıkmaktaydı. Ancak Abe’nin Liberal Demokrat Parti’sindeki korkulara rağmen meclisin, onlarca yıldır sıkı işgücü piyasası koşullarıyla mücadele eden işletmelerden gelen yoğun baskı karşısında revizyonları kabul ettiği görüldü.

Revize edilmiş yasanın, işçi sıkıntısı olan sektörlerde yabancılar için iki yeni vize kategorisi yaratacağı belirtildi.

Japonya Yabancı İşçi Yasa Tasarısı Ayrıntılı bir şekilde açıklanmasa da alımların, çiftçilikten inşaata otelcilikten hasta bakıcılığa varana kadar bir dizi farklı alanda yapılacağı aktarıldı. Adalet Bakanı Takashi Yamashita’nın da Perşembe günkü açıklamasında sayısal bir sınırı kabul etmediği ancak medyanın 500 bin mavi yakalı işçiye izin verilebileceğini yazdığı dile getirildi. Ve bu rakam, şu anda işgücünün yüzde 2’sini oluşturan 1.28 milyon yabancı işçinin yüzde 40 seviyesinde artırılabileceğini gösterdi.

Maksimum 5 yıllık ikame izni alacak ilk vize kategorisindeki çalışanların belli bir beceri düzeyine ve Japonca dil yetisine sahip olması gerektiği aktarıldı.

Japonya Yabancı İşçi Yasa Tasarısı İki Farklı KategoriiVe bu kategoridekilerin ülkeye ailelerini getirme haklarının olmayacağı bilgisi verildi. Fakat daha yüksek niteliklere sahip olan ikinci kategoridekilerin, ailelerini getirebilecekleri ve daimi ikamet statüsü alabilecekleri söylendi. Ne var ki muhalefet partileri tasarıya karşı çıkarak karar aşamasında acele edilmemesi gerektiği görüşünü savundu.

Ayriyeten Liberal Demokrat Parti’sinden de karara karşı çıkanlar, bunun suç ve ücretler üzerinde olumsuz etki yaratacağını düşünenler oldu. Abe değişikliklerin bir göç politikası oluşturmadığını söylerken Tokyo Göçmenlik Bürosu eski başkanı Hidenori Sakanaka; “bunun filli bir göçmenlik politikası değişikliği olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum