Yatırım yapmaya başla!

Japonya Temmuz 2019’da Ticari Balina Avcılığına Kaldığı Yerden Devam Edecek

Japonya, Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu’ndan (IWC) çekileceğini ve Temmuz ayından itibaren ticari balina avcılığına devam edeceğini duyurdu. İşte detaylar;
Japonya Temmuz 2019’da Ticari Balina Avcılığına Kaldığı Yerden Devam Edecek

Baş Kabine Sekreteri Yoshihide Suga, bugünkü açıklamasında Japonya’nın Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu’ndan (IWC) çekileceğini ve Temmuz ayından itibaren ticari balina avcılığına devam edeceklerini söyledi. Yeniden balina avcılığına izin verebilmek için onlarca yıllık seferberliğinden vazgeçtiğini duyuran Japonya’nın söz konusu açıklaması, balina avcılığı karşıtı grupların ve diğerlerinin tepkisini çekti.

Avustralya “son derece hayal kırıklığına uğradığını” söylerken Yeni Zelanda da “gereksiz ve modası geçmiş” okyanus memelilerinin ticari amaçla öldürülmesinin yeniden başlatılacak olmasından dolayı üzüntü duyduğunu bildirdi. Yoshihide Suga, Japonya’nın ticari balina avcılığının kendi karasuları ve özel ekonomik bölgesiyle sınırlı kalacağını söylerken geri çekilmenin 30 Haziran’da yürürlüğe girmesinin ardından Temmuz 2019’da faaliyet başlayacaklarını kaydetti.

Öte yandan Yoshihide Suga, Japonya’nın Antarktika Okyanusu ve güney yarımkürede avlanmayacağını da aktardı.

Yoshihide Suga Japonya Ticari Balina Avcılığına Başlıyor“Balina avcılığı, memeli deniz hayvanı kaynakları üzerindeki olumsuz etkilerden kaçınmak için uluslararası hukuka uygun olarak ve Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu tarafından kabul edilen yönteme göre hesaplanan yakalama limitleri dahilinde yapılacaktır” ifadelerini kullandı. Bu noktada Japonya’nın kararının Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu’nun Eylül ayındaki bir toplantıda ticari balina avcılığına devam etme teklifini reddetmesinin ardından geldiği hatırlatıldı.

Ayriyeten diplomasisinde çok taraflılığı vurgulayan Japonya için alışılmadık bir adım olan hamleye karşı eleştiriler hızla yükseldi.

Japonya Ticari Balina Avcılığı Eleştiri Uluslararası çevreci sivil toplum kuruluşu Greenpeace; “bugünkü duyuru, okyanuslarımızın ve bu görkemli yaratıkların geleceğini korumak için gereken korumayı bir yana bırakalım, uluslararası topluma ayak uydurmamaktadır” yorumunu yaptı. İlaveten, 2019’da G20’nin başkanı olarak Japon hükümetinin deniz koruması için yeni tedbirler alması gerektiği aktarıldı.

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters, Japonya’nın Güney Okyanusu’ndaki balina avcılığını durdurma kararını memnuniyetle karşılarken özel ekonomik bölgesinde ticari balina avcılığına devam etme kararı karşısında hayal kırıklığına uğradığını dile getirdi.

Avustralya Çevre Bakanı Melissa Price da Japonya’dan Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu’na geri dönmesi için çağrıda bulundu.

Avustralya Çevre Bakanı Melissa Price Japonya Balina Avcılığı Tepkisi“Avustralya, her türlü ticari ve bilimsel balina avcılığına kesinlikle karşı çıkıyor” diyen Price, Japonya’nın bu kararından dolayı hayal kırıklığı yaşadıklarını kaydetti.

İlgili haberlerde, Japonya’nın uzun süredir çoğu balina türünün tehlike altında olmadığını ve balina yemenin kendi kültürünün bir parçası olduğunu savunduğu bilgilerine de yer verildi. Bununla birlikte, çoğu Japon vatandaşının artık balina eti yemediği halde etlerin raflarda yer aldığı balina tüketiminin tüm Japon et tüketiminin yüzde 0.1’ini oluşturduğu söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum