Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Sanayi Üretiminde Beklenmeyen Sert Düşüş!

Japonya'da sanayi üretimi sert gerilerken, perakende satışlar piyasa tahminlerinin üzerinde geldi. Asya tarafında yaşanan son gelişmelere bu haberde ulaşabilirsiniz.
Japonya Sanayi Üretiminde Beklenmeyen Sert Düşüş!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftanın ikinci işlem gününde Asya tarafında Japonya sanayi üretimi, perakende satışlar, çekirdek enflasyon, inşaat siparişleri ve konut başlangıçları gibi yoğun bir veri takvimi izleniyor. Bu sabah açıklanan verilere göre Japonya’da sanayi üretimi Ocak ayında, bir önceki aya kıyasla yüzde 4,6 oranında düşüş gösterdi.

Beklenti yüzde 2,6’lık bir zayıflama olmasıydı. Tahminlerden daha büyük gerileyen sanayi üretimi, son sekiz ayın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

Bu tabloyu etkileyen en önemli kalemler motorlu taşıtlar, üretim makineleri, elektronik parça ve cihazlar oldu. Buna karşın genel amaçlı ve iş amaçlı makineler, kimyasallar ve petrol ve kömür ürünlerinde sanayi üretimi artış gösterdi.

Japonya Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre sanayi üretimi yıllık bazda ise yüzde 3,1 düşüşle üçüncü ardışık kaybını gerçekleştirdi.

Perakende Satışlar Beklenenden İyi Geldi

Aralık ayında yıllık bazda yüzde 3,8 artan perakende satışların, Ocak’ta yüzde 4 daha artması bekleniyordu. Ancak açıklanan verilere göre yüzde 6,3’lük bir artış yaşandı. Rakamlar bunun 2021’in Mayıs ayından bu yana en hızlı artış olduğunu ortaya koydu.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Günün diğer önemli verilerine bakıldığında konut başlangıçlarının sert yükseldiği görülüyor. Ocak’ta yüzde 1 beklentisinin üzerine çıkarak, yüzde 6,6 oranında artış gerçekleşti. Japonya Merkez Bankası çekirdek tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ise yüzde 3,1 artışla piyasa beklentisini karşıladı.

Asya-Pasifik Piyasalarında Tablo Karışık

Veri ajandasının yoğun olduğu Japonya’da Nikkei 225 (N225) endeksi yüzde 0,06 artışla 27.441 puan seviyesinde. Endeks, son kapanışını 27.423 puandan yaptıktan sonra yeni güne 27.519 seviyesinden başladı. Seans içinde 27.431 – 27.583 arasında hareket etti.

Bir diğer ana gösterge olan Topix endeksi yatay pozitiflik sergilerken, Salı günkü işlemlerde 1.994 – 2.001 puan arasında seyretti.

Avustralya’da S&P/ASX 200 (AXJO) endeksi günü yüzde 0,47 artışla 7.258,40 puandan günü tamamladı. Seansı 7.224 puandan açtıktan sonra 7.273’e sınırlı bir yükseliş gösterdi. Avustralya’da perakende satışlar Ocak’ta aylık yüzde 1,9 artarak, piyasanın yüzde 1,5’lik beklentisinden daha iyi geldi.

Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,22, Çin’de Shanghai kompoziti yüzde 0,25 gerilerken, Güney Kore Kospi endeksi yüzde 0,75 oranında yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.