Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Merkez Bankası Negatif Politika Faizine Bağlı Kaldı

Japonya Merkez Bankası bugün yaptığı toplantıda ultra gevşek para politikasını devam ettirdiğini gösteren bir karar açıkladı.
Japonya Merkez Bankası Negatif Politika Faizine Bağlı Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Para Politikası Kurulu bugün yapılan toplantı sonrasında faiz kararını açıkladı. Buna göre politika faizi eksi yüzde 0,1 olarak korunmaya devam etti. Kısa vadeli faiz oranı hedefini negatifte bırakan banka, beklendiği gibi 10 yıllık tahvil getirisi için de yüzde 0 civarındaki hedefini korudu.

Gerekli miktarda devlet tahvili satın alınacağı söylendi. Getiri eğrisi kontrolü (YCC) politikası kapsamında belirlenen 10 yıllık getiri için yüzde 0,5’lik üst sınırında da değişikliğe gidilmedi.

Teşvik etmek amacıyla piyasa için açıklanan kılavuzla tutarlı bir getiri eğrisinin oluşturulmasının sağlanacağı aktarıldı.

Bankanın tahvil dışındaki varlık alımlarına ilişkin yönergeleri takip edeceği söylendi. Üst limiti yaklaşık 12 trilyon yen olan borsa yatırım fonu ve gayrimenkul yatırımı satın alınacağı açıklandı.

Bankanın, şirket tahvillerinin ödenmemiş tutarının düzeltilmesinde ihraç koşullarını dikkate alacağı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Ekonomiye Dair Belirsizlik Çok Yüksek

Ultra gevşek para politikasını sürdüren BOJ, bunun küresel merkez bankaları arasında güvercin bir aykırı değer olarak kalacağının ve kırılgan bir ekonomik toparlanmayı desteklemeye odaklanacağının sinyalini verdi.

Enflasyonun bu yılın sonlarında yavaşlayacağı görüşünü ve büyük teşvikleri sabırla sürdürme taahhüdünü korudu.

Japon ekonomisine ilişkin belirsizliğin çok yüksek olduğu, çekirdek tüketici enflasyonunun Ekim ayına kadar yavaşlamasının beklendiği kaydedildi. Merkez bankası yetkilileri enflasyondaki artışın tek başına bir politika değişikliğini otomatik olarak tetiklemeyeceğini belirtiyor.

Oxford Economics’te Japonya Ekonomisi başkanı Shigeto Nagai, “Büyüme ve enflasyon cephelerindeki yukarı yönlü sürprizlere rağmen, BOJ’un, Ueda Valisi’nin beş yıllık görev süresi içinde ekonominin yüzde 2 enflasyona ulaşma yolunda olup olmadığını değerlendirmek için statükoyu bir yıl kadar daha sürdüreceğine inanıyoruz.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın