Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Merkez Bankası Enflasyon Görünümüne Işık Tuttu

Japonya Merkez Bankası, enerji fiyatlarında düşüş olmadıkça ülkede enflasyonun 1 yılda yüzde 2 civarında kalacağını söyledi. İşte detaylar;
Japonya Merkez Bankası Enflasyon Görünümüne Işık Tuttu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, bugün enflasyona ilişkin yorumlarıyla gündeme geldi. Kuroda, enerji fiyatlarında keskin bir düşüş yaşanmadığı sürece Japonya’da çekirdek enflasyonun gelecek 12 ayda büyük olasılıkla merkez bankasının hedefi olan yüzde 2 civarında kalacağını söyledi.

Bununla birlikte parlamentoya yönelik konuşmasında, ücret artışları eşlik etmedikçe fiyatların muhtemelen sürdürülebilir ve istikrarlı bir şekilde yükselmeyeceğini belirtti.

Enflasyondaki son artışın tek başına parasal teşvikin derhal geri çekilmesine yol açmayacağı yönüne yorumlarıyla dikkat çekti.

Küresel emsallerinin aksine güvercin duruşunu koruyan Japonya Merkez Bankası, Nisan’daki son toplantısında kısa vadeli faiz oranını değiştirmeden yüzde eksi 0,1’de ve 10 yıllık tahvil getirileri için yüzde civarında bıraktı.

2022 için ekonomik büyüme hedefini de düşüren Japonya Merkez Bankası, gerekirse ekstra gevşeme önlemleri almaktan çekinmeyeceğini yineledi.

Gözlemlenen çekirdek tüketici fiyat endeksindeki yıllık artış oranı yüzde 2’yi geçene ve istikrarlı bir şekilde hedefin üzerinde kalana kadar para tabanını genişletme taahhüdünü tekrarladı. Ayrıca kısa ve uzun vadeli politika faiz oranlarının mevcut veya daha düşük seviyelerde kalmasını beklediğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Bu arada geçen hafta açıklanan veriler Japonya’da enflasyonun Nisan’da yüzde 2,1 ile 7 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösterdi.

Fiyatlar Japonya Merkez Bankası’nın yüzde 2 hedefini aşsa da merkez bankası sıkılaşmaya ışık yakmadı. Kuroda’nın enflasyondaki son artışın tek başına parasal teşvikin derhal geri çekilmesine yol açmayacağı yönünde yorumları bu durumu bir kez daha doğruladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.