Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Merkez Bankası’na Göre Çin’in Dijital Yuanı Tehdit Oluşturmaz

BOJ'un ödeme müdürü Kazushige Kamiyama doların kilit küresel para birimi konumunu koruyacağını düşünüyor.
Japonya Merkez Bankası’na Göre Çin’in Dijital Yuanı Tehdit Oluşturmaz
Son Güncelleme: 
Yorum

Bir süredir pek çok ülke gibi Çin de dijital yuan projesi üzerinde çalışıyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin dijital para biriminin dolar karşısında asıl bir performans göstereceği şimdiden merak ediliyor. Japonya Merkez Bankası yetkilisi Kazushige Kamiyama, Çin’in dijital yuan projesinin ana rezerv para birimi doların konumunu tehdit edemeyeceğini söyledi.

Kamiyama, Doların temel küresel para birimi olarak durumu o kadar kolay değişmeyeceğini belirtti ve ABD’nin dijitalleşmeye gitmesi halinde doların daha da güçlenebileceğini ifade etti. Bu haftanın başlarında yayınlanan bir rapor, Biden yönetiminin, doları yerinden etmek için Çin’in dijital bir yuana doğru ilerlemesine yönelik incelemesini artırdığını gösterdi.

Çin Halk Bankası, sanal para birimi başlatan ilk büyük ülke yolunda ilerliyor ve kısıtlı bir alan üzerinde test sürecini başlatmıştı. Çin 2014’ten beri dijital bir para birimi üzerinde çalışıyor. Kripto para birimlerinin hızla yayılması ve piyasanın büyümesi ile beraber, finans sektörünün çalışma şeklinin değişebileceği belirtiliyor.

Pandeminin de etkisiyle işlemlerin çoğunda hala banknot ve madeni paraların kullanıldığı Japonya’da bile nakitsiz ödemelerin kullanımı hız kazanmış durumda.

Kamiyama, dijital para birimi çalışmasında BOJ’nin geride olmadığını ve çalışmaların sürdüğünü söyledi. BOJ, geçtiğimiz hafta dijital para birimleri üzerine kendi teknik deneylerinin ilk aşamasını başlattı. Bu çalışmalara FED ve ECB dahil olmak üzere 6 büyük merkez bankası da katılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu