Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Merkez Bankası Dijital Para Testinin İlk Aşamasını Başlattı

BOJ dijital para testlerini resmi olarak başlattı.
Japonya Merkez Bankası Dijital Para Testinin İlk Aşamasını Başlattı
Son Güncelleme: 
Yorum

2021’in başlarında temel CBDC işlevlerinin ve özelliklerinin teknik fizibilitesini test etmek için ilk hazırlıkların ardından Japonya Merkez Bankası bugün ilk aşamasında CBDC testine başlıyor. Bu aşamada banka, CBDC sistemi için bir test ortamı geliştirmeyi ve bir CBDC’nin ödeme, ihraç, dağıtım ve geri ödemesi ile ilgili temel işlevler üzerinde deneyler yapmayı planlıyor.

Yapılan duyuruya göre ilk test aşamasının 2022 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Japonya Merkez Bankası başlangıçta planlarını açıkladı. Banka genel ödeme ve mutabakat sistemlerinin istikrarını ve etkinliğini sağlamak açısından gerekli piyasa koşullarına uyum sağlanacağını belirtiyor.

Son kullanıcı ve üçüncü taraf ödeme sağlayıcılarım, testin ikinci aşaması tamamlanana kadar test programına dahil edilmeyececeği kaydedildi. BOJ başlangıçta Ekim 2021’de bir CBDC test programı başlatacağını duyurmuştu. O sırada banka, bir CBDC yayınlama planları olmasa da konunun araştırılmasının önemli olduğunu söylemişti.

Geçtiğimiz günlerde Tayland Merkez Bankası’nın da 2022 yılında dijital para testlerine başlayacağı duyurulmuştu. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, dijital euro çıkışının 4 yıl sürebileceğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%