Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Merkez Bankası 6 Yıldır Faiz Oranını Değiştirmiyor

Japonya Merkez Bankası politika faiz oranını sabit tuttu. Açıklamada enflasyonu düşürmek için gerekli adımların atılacağı belirtildi.
Japonya Merkez Bankası 6 Yıldır Faiz Oranını Değiştirmiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japonya Merkez Bankası (BoJ), Temmuz ayı Para Politikası Kurulu toplantı kararlarını açıkladı. Banka politika faiz oranını yüzde 0,10 ile negatif bölgede tutmaya devam etti.

En son 2016 yılında faiz değişikliği yapmıştı. Yaklaşık 7 yıl faiz oranını artı yüzde 0,10 oranında tutan banka, 2016 yılının Ocak toplantısında değişiklik yaparak, eksi yüzde 0,10’a çevirdi. O tarihten bu yana da sabit tutuyor.

Toplantı karar metninde; bankanın borsada işlem gören fonlar ve Japonya gayrimenkul yatırımı satın alacağı belirtildi. Aynı şekilde şirket tahvillerini de satın almaya devam edeceği bildirildi.

10 yıl vadeli getiri hedefi de piyasanın beklentisi yönünde yüzde 0 olarak sabit bırakıldı. Enflasyonun istikrarlı bir şekilde hedefin üzerinde kaldığı belirtilen raporda, yeniden düşürülmesi için gerekli adımların atılacağı söylendi.

Japonya’da enflasyon şu anda yüzde 2,3 ile son yılların en yüksek seviyesinde. Bankanın Covid-19 salgınının etkisini yakından takip ettiği, bunu yaparken başta firmalar olmak üzere finansman sağlamakta ve finansal piyasalarda istikrarı sağlamaktan çekinmeyeceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Gerekirse ek kolaylaştırma önlemleri alacağı, aynı zamanda kısa ve uzun vadeli politika faizinin uygulanacağı aktarıldı.

Ekonomik Faaliyet ve Fiyat Görünümü Raporu da Yayımlandı

Bugün açıklanan bilgilere göre ülke ekonomisinde toparlanma eğilimi sürüyor. Covid-19 kaynaklı arz kısıtlamalarının azaldığı belirtilirken, Ukrayna savaşının yarattığı ve emtia fiyatlarındaki artıştan kaynaklanan aşağı yönlü baskılara dikkat çekildi.

Japonya ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 4,6 büyüdükten sonra, 2022 ilk çeyrekte daralma gösterdi. Raporda yeniden büyümeye geçeceğinin altı çizildi.

Tüketici fiyatlarının tüm kalemlerden kaynaklı olarak bu yılın sonuna doğru artmasının muhtemel olduğu ancak yine de enerji, gıda ve dayanıklı mallardaki artışın hız kesmesinin beklendiği söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.