Yatırım yapmaya başla!

Japonya’da İş Güven Endeksi 11 Yılın En Düşüğüne Geriledi

14 binden fazla firma ile hazırlanan ankete göre Japonya’da pandemi etkisiyle iş güven endeks gözlemleri 2009 yılından bu yana en düşük seviyelerde.
Japonya’da İş Güven Endeksi 11 Yılın En Düşüğüne Geriledi

Coronavirüs nedeniyle 919 insanın hayatını kaybettiği Japonya’da, sosyal mesafe kuralları gereği getirilen kısıtlamalar ülke ekonomisinin son 11 yılın en sert daralmasını yaşamasına sebep olabilir. Haftalarca olağanüstü hal uygulanan Japonya’da yılın ilk çeyreğinde ekonomi %3,4 oranında daralarak resesyona girdi.

Sonrasında bu oran %2,2 olarak revize edilse de tablo halen oldukça olumsuz. Dün 297 milyar dolar ile rekor düzeyde ek bütçe açıklayan Japonya’da ekonomiye dair güven endeksleri son yılların en sert düşüşünü gösterdi.

Japonya Maliye Bakanlığı ve Kabine Ofisi (Naikakufu) ortak çalışmasıyla hazırlanan rapora göre iş güven endeks gözlemi son 11 yılın en düşüğüne geriledi.

14 bin 522 firma üzerinde hazırlanan ankete göre üretim ve üretim dışı iş piyasalarına yönelik bir rapor hazırlandı. Buna göre yılın ilk üç ayında eksi 10,1 olan iş güven endeks gözlemi, Nisan ve Haziran aylarını kapsayan dönemde eksi 47,6’ya indi. Söz konusu işletmeler 9,3 milyon dolar ve daha üstü sermayeli olanlardan oluşuyor.

Tokyo Olimpiyatları pandemi nedeniyle ertelendiğinden, iş güven endeksinin turizm ve eğlence sektörlerinde de önümüzdeki dönemde kötüleşmesi bekleniyor. Hazırlanan ankette katılımcıların yanıtlarının 15 Mayıs tarihine kadar olan kısmı içerdiği bildirildi.

Japonya’da tüketici güven endeksi Mayıs ayında hafifçe toparlanarak 24 seviyesine yükselmişti. Ocak ayında 39,1 olan endeks, Covid-19 nedeniyle Şubat’ta 38,4’e, Mart’ta 30,9’a, Nisan’da ise 21,6’ya inmişti.

Japonya Tüketici Güven Endeksi
Kaynak: Trading Economics

Yeniden firmalar üzerinden yapılan ankete dönecek olursak, yılın ilk üç ayında 100 milyon ile 1 milyar yen arasında sermayesi olan firmalarda ekonomik duyarlılık eksi 13,1’den 54,1’e yükseldiğini görmekteyiz. 10 milyon – 100 milyon yen arasında sermayesi olan firmalarda bu değer eksi 25,3’ten 61,1’e ulaştı.

Japonya’da korona vakalarının artmasıyla birlikte Nisan ayının ortasında OHAL uygulanmaya başlamış ve neredeyse Mayıs sonuna kadar büyük kentlerde devam etmişti. Hükümet hanehalkının ve işletmelerin yükünü hafifletmek için finansman desteğini 2,2 triyon dolara çıkardı.

Ancak hükümetin ekonomiyi durdurmamak için kesenin ağzını açması, kamu borcunun gayrisafi yurt içi hasılanın %240’ına ulaşmasına sebep oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum