Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere, Bağımsız Ticaret Ülkesi Olarak İlk Büyük Anlaşmasını Yaptı

İngiltere, Brexit sonrası dönem için Japonya ile ilk büyük serbest ticaret anlaşmasını imzaladı.
İngiltere, Bağımsız Ticaret Ülkesi Olarak İlk Büyük Anlaşmasını Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japonya ile İngiltere arasında bir süredir devam eden görüşmeler, ikili arasında ilk büyük serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasıyla sonlandı. Eylül ayının başlarında ikili arasında görüşmeler yapılmış ve anlaşma için koşullar ele alınmıştı. Bunun sonucunda İngiltere’deki işletmelerin Japonya’ya ihracatın %99’unda tarifesiz ticaretten yararlanacağı söylenmişti.

Yapılan anlaşmaya göre; Japonya’da satılan Yorkshire kuzusu ve Japonya’nın Nissan fabrikası için otomobil parçaları üzerindeki tarifeler düşürüldü.
İngiltere Japonya Sektörlere Göre Ticaret Payları
Kaynak: UK-Japan Free Trade Agreement

İngiliz Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss, Tokyo’da gerçekleşen anlaşma sonrasında açıklamalarda bulundu. Truss, “Yeni bir serbest ticaret çağının şafağında Yükselen Güneş Ülkesi’nde olmak ne kadar uygun,” ifadelerini kullandı.

Japon Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi ile birlikte gazetecilerin karşısına çıkan Truss, anlaşmayı bağımsız bir ticaret ülkesi olmalarının ardından İngiltere için ilk büyük ticaret anlaşması olarak dönüm noktası olduğunu söyledi.

Yapılan anlaşmanın, Japonya ile İngiltere arasındaki ticareti 15 milyar sterlin artırması tahmin ediliyor.
İngiltere-Japonya İhracat Uzmanlıkları
Kaynak: UK-Japan Free Trade Agreement

Aynı zamanda İngiliz şirketlerin Japonya’da faaliyet göstermesi de anlaşma ile kolaylaşmış olacak. Şu anda finansal hizmetler, İngiltere’nin %28 ile Japonya’ya en büyük ihracatını oluşturuyor. İngiliz köpüklü şarabı, Britanya yapımı paltolar ve ayakkbılar, Stilton peyniri, domuz eti ve bisküviler Japonya’ya ucuzlayacak.

GBP/JPY Paritesindeki Değişimleri İzlemek için Tıklayın

GCM Yatırım Banner

Japon bakan Motegi yaptığı açıklamasında, ikili anlaşmanın önceki Avrupa anlaşmasından sürekliliği sağlarken; e-ticaret ve finansal hizmetler gibi işbirliği için yeni alanlar ekleyeceğini söyledi. Japonya’nın Avrupa Birliği ile mevcut serbest ticaret anlaşması, AB’den çıktığı için yalnızca bu yılın sonuna kadar İngiltere’yi kapsayacak.

Anlaşma 2021’in başından itibaren yürürlüğe girecek. Ancak bundan önce her iki ülkede de parlamento onayı gerekiyor. İktidar partisi parlamentonun her iki meclisini de kontrol ettiği için önümüzdeki hafta Japonya’da bunun gerçekleşmesi bekleniyor.

Japonya, İngiltere’ye otomobil, otomobil parçaları ve diğer makineler olmak üzere yaklaşık 1,5 trilyon yen mal ihraç ediyor.
Anlaşmanın Japonya'ya Etkileri
Kaynak: UK-Japan Free Trade Agreement

İngiltere’den ithal ettikleri ise ilaç, tıbbi ürünler ve arabalar olmak üzere yaklaşık 1 trilyon yen tutarına işaret ediyor. Japon otomobillerinin tarifeleri kademeli olarak kaldırılırken, ülkenin AB ile yaptığı anlaşmanın şartları gibi 2026’ya kadar sıfır olması beklenmiyor.

Japonya, İngiltere’deki Doğu Kıyısı trenleri için demiryolu araçları üreten fabrikalarla Hitachi ve Sunderland otomobil fabrikasında birkaç bin işçi çalıştıran Nissan Motor Co. dahil olmak üzere Japon işletmeleriyle ilgili endişelerini defalarca dile getirdi. Motegi, salgın sırasında ilk yurt dışı gezisi olarak Ağustos ayında İngiltere’ye gitmişti. Bu gezi sırasında ticaret anlaşmasına hızlı bir şekilde ulaşmanın önemini vurgulamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın