Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İlk Çeyrekte %3,4 Daralan Japonya Resesyona Girdi

GSYİH verilerini açıklayan dünyanın üçüncü en büyük ekonomisi, ilk çeyrekte yüzde 3,4 daralarak teknik resesyona girdi. Detaylar aşağıda;
İlk Çeyrekte %3,4 Daralan Japonya Resesyona Girdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyada 316 binin üzerinde insanın ölümüne yol açan koronavirüs, Japonya’yı da etkisi altına aldı. Son verilere göre ülkede bugüne kadar 16,285 vaka, 744 ölüm rapor edildi. İyileşen hasta sayısı ise 11 bini geçti.

Nisan başında yoğun nüfuslu altı bölgede olağanüstü hal ilan eden Japonya, kısa süre sonra ülke çapında OHAL uygulamasına başlamıştı. GSYİH’sinin yüzde 20’den fazlasını ifade eden 1,1 trilyon destek paketi ise Japonya’nın salgına verdiği güçlü yanıtı gözler önüne sermişti.

Ancak devasa pakete rağmen Japonya ekonomisi Ocak-Mart döneminde yıllık yüzde 3,4 oranında daraldı.
Japonya Günlük Vaka 17 Mayıs
Kaynak: Worldometer

2019’un son çeyreğinde revize edilmiş haliyle yüzde 7,3 küçülen ekonomi böylelikle ikinci kez üst üste daralarak teknik resesyona girdi. Bu aynı zamanda 2015’in ikinci yarısından bu yana ilk durgunluğu ifade etti. Kabine Ofisi’nin ön okuma verilerine göre ilk çeyrek GSYİH’si, Reuters ekonomistlerinin yüzde 4,6’lık düşüş tahmininden daha iyi geldi. Çeyreklik bazda ise GSYİH yüzde 0,9 daralarak, yüzde 1,2’lik ortalama tahmini aştı.

Ekonominin yarısından fazlasını oluşturan özel tüketim %0,7 düşerken, sermaye harcamaları %0,5 ve ihracat %6,0 düştü.
Japonya Ekonomi İlk Çeyrek %3,4 Daraldı
Kaynak: Cabinet Office

Bununla birlikte küresel kilitlenmeler ve tedarik zinciri aksaklıklarından darbe yiyen Japon ekonomisi için mevcut çeyrek hakkında daha zayıf tablo çizenler de var. New York Times’ın haberine göre Meiji Yasuda Araştırma Enstitüsü baş ekonomisti olan Yuichi Kodama, “mevcut çeyrekte ekonominin daha da derin bir düşüş yaşadığı kesin, Japonya tam anlamıyla bir resesyona girdi” dedi.

Fujitsu baş ekonomisti Martin Schulz da Japonya’nın 1,1 trilyon dolarlık destek paketine atıfta bulunarak şu ifadeleri kullandı:

“Japonya’da her zaman olduğu gibi teşvikin devreye girmesi için uygulama çok yavaş. Bu ikinci çeyreğin sonraki yarısını ve üçüncü çeyreği bulacaktır. İyileşme pek çok kişinin umduğundan daha yavaş olacak. Bu krizden kurtulmak en az iki yıl sürecek.”

Sonuçta pandemi tedarik zinciri ve işletmeler üzerinde, özellikle Japonya gibi ticarete bağımlı ülkelerde özellikle yıkıcı oldu. Bu durum, ABD’ye bağlı sevkiyatların daralması nedeniyle ihracatın yaklaşık dört yılda en büyük daralmasını yaşadığı Mart verilerinde vurgulandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu