Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İlk Çeyrek GSYİH’si Güncellenen Japonya Resesyondan Kurtulamadı

Japonya’nın ilk çeyrek GSYİH’si ilk tahminden daha az küçülse de resesyon olgusu değişmedi. İkinci çeyrek beklentileri ise çok daha derin bir küçülmeye işaret ediyor.
İlk Çeyrek GSYİH’si Güncellenen Japonya Resesyondan Kurtulamadı
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk çeyrekte yüzde 3,4 daralarak resesyona giren Japonya, bugün açıkladığı verilerde Ocak-Mart dönemi GSYİH’sini revize eti. Buna göre ilk tahmindeki %3,4’lük daralma, yapılan yukarı yönlü değişiklikle yıllık bazda yüzde 2,2 oranında küçüldü.

Ülkenin Kabine Ofisi tarafından açıklanan ikinci tahminlere göre ülkenin ilk çeyrekte üç aylık bazdaki GSYİH’si de yüzde 0,9 olan ilk okumadan iyi geldi. Buna göre ekonomi söz konusu dönemde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,6 küçüldü.

Yıllık bazda yüzde 3,4’ten yüzde 2,2’ye yükseltilen yukarı yönlü revizyon, büyük ölçüde sermaye harcamalarından kaynaklandı ki veri çeyreklik bazda yüzde 0,5 küçülmeden yüzde 1,9 büyümeye döndü.
Japonya GSYİH’si 1Ç20’de %3,4 Değil, %2,2 Daralsa da Resesyon Sabit Kaldı
KAYNAK: Cabinet Office

Bununla birlikte yapılan yukarı yönlü değişikliklere rağmen veriler, Japonya’nın dördüncü çeyrekte çeyreklik bazda yüzde 1,8, yıllık bazda ise yüzde 7,1 daralmayla halihazırda resesyonda olduğunu doğruladı.

Çöküşün ikinci çeyrekte koronavirüsün etkileri ile tekrar derinleşmesi beklenirken, ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 9’luk daralma olabileceği ve bunun II. Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en kötü ekonomik krizi yansıtacağı söylendi.

Bir Nikkei iştiraki olan Japan Center for Economic Research tarafından yayınlanan araştırma, Japonya ekonomisinin Nisan-Haziran aylarında %21,3 daralmasının beklendiğini göstermişti.
Japonya Günlük Yeni Vaka 7 Haziran
Kaynak: Worldometer

Zaten ihracat, fabrika üretimi ve istihdam rakamları da dahil olmak üzere son Nisan ayı verileri, Japonya’nın bu çeyrekte savaş sonrası en kötü düşüşle karşı karşıya olduğunu göstermişti. Japonya ekonomisinin yarısından fazlasını oluşturan özel tüketim, ilk tahmindeki yüzde 0,7 düşüş yerine yüzde 0,8 düştü.

Özel konut yatırımı yüzde 4,2 azaldı. Şimdiye kadar 17,141 vaka ve 916 ölüm bildiren Japonya, yedi hafta süren olağanüstü hali Mayıs sonunda kaldırmış ve barlar-restoranlar dahil birçok işletme yeniden açılmıştı.

Resmi istatistikler Nisan’da yaklaşık 6 milyon kişinin istihdam edildiğini, ancak çalışmadıklarını göstermiş; bu tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçmişti. Tüm bunların yanında ikinci dalga riski devam ediyordu ki yeni vakaların yükseldiği Salı gününde Tokyo Büyükşehir Hükümeti yeni bir uyarı sistemi yayınlamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu