Yatırım yapmaya başla!

Japonya Merkez Bankası Başkanı Yükselen Küresel Riskler Hakkında Uyardı!

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, bugünkü açıklamasında hem ülke hem de dünya ekonomisi hakkında açıklamalarda bulundu. İşte o yorumlar;
Japonya Merkez Bankası Başkanı Yükselen Küresel Riskler Hakkında Uyardı!

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, borsalardaki son istikrarsızlığı büyüyen küresel ekonomik belirsizliklere bağlayarak dünyanın üçüncü en büyük ekonomisinin dış şoklara dayanacak kadar esnek olduğunu söyledi.

Yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmanın beklenenden uzun sürdüğünü kabul eden Kuroda, politika yapıcıların korumacılık ve Çin’deki büyüme yavaşlaması gibi dış risklere karşı tetikte olmaları gerektiğini savundu. Japonya ekonomisinin ılımlı olarak genişlemeye devam etmesinin muhtemel olduğunu kaydeden Kuroda, bununla birlikte denizaşırı ekonomilerdeki gelişmelere ilişkin belirsizliklerin yakın zamanda arttığının unutulmaması gerektiğini söyledi.

Japonya’nın işletme lobisi Keidanren’ın yıllık toplantısında konuşan Kuroda, borsanın bir süredir istikrarsız olduğunu dile getirdi.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Küresel Riskler UyarısıVe dalgalanmaların küresel ekonomiyi çevreleyen çeşitli risklerin algılanmasındaki değişikliklerle ilişkilendirilebileceğini söyledi. Yine de Kuroda, Japon ve küresel ekonomilerin sağlam ABD ekonomik büyümesi ve şirketlerin karlılığını artırma çabaları sayesinde herhangi bir şoka dayanacak kadar esnek olduğunu kaydetti.

Bunların yanında Japonya Merkez Bankası’nın uzun parasal gevşemenin yükselen maliyetlerine dikkat etmesi gerektiğini aktardı.

Japonya Merkez Bankası Parasal Gevşemenin maliyetlerine Dikkat Etmeli Çünkü sıfıra yakın oranların şansı, finansal kurumların kazancını zedeleyebilir ve onları kredileri artırmadan caydırabilirdi. “Şu andaki gibi karmaşık zamanlarda gerekli olan şey, politikamızın yararlarını ve maliyetlerini dengeli bir şekilde tartarken mevcut güçlü gevşemeyi sürdürmemizdir” diyen Japonya Merkez Bankası Başkanı, enflasyon açıklamasıyla dikkat çekti.

Sonuçta Kuroda şimdiye dek hep BOJ’un yüzde 2 enflasyon seviyesine mümkün olan en erken tarihte ulaşmaya çalışacağının üzerini çizmişti.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Borsa İstikrarsız YorumuŞimdi ise Japonya Merkez Bankası’nın hedef ulaşma konusunda artan engellerine işaret ederek bunun beklenenden uzun sürdüğünü kabul etti. Keza Trump’ın politikaları ve küresel ekonomik görünüm üzerindeki bulutlar, Japonya’nın Nikkei endeksine 20 ayın en düşük seviyesine ve bir ayı piyasası bölgesine göndermişti.

Ayriyeten dolar yen karşısında dört ayın en düşük seviyesine gerilemiş ve bu durum Japon politika yapıcıların güçlü bir para birimindeki hasarın ülkenin ihracatına bağlı ekonomisine zarar verebileceği yönünde endişeli yorumlarına yol açmıştı.

Aynı etkinlikte konuşan Shinzo Abe, Japonya’nın ekonomik toparlanmasının küresel belirsizliklerine rağmen ülkesinin temel ekonomik göstergelerinin gücünü koruduğunu ve bu gücü daha da artırmak istediklerini söyledi. Bunun yanında Japonya Başbakanı, tüketimi artırmak ve Ocak ayında yapılacak satış vergisi zammının tüketiciler üzerindeki etkisini azaltmak için şirket yöneticilerden çalışanların maaşlarına zam yapmalarını istedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum