Yatırım yapmaya başla!

Japonya G20 Zirvesinde Kripto Para Kurallarının Belirlenmesini İsteyecek

Tüm dünyanın odaklandığı G20 toplantıları haftaya Buenos Aires'te başlayacak ve gündemde yine kripto paralar olacak. İşte detaylar;
Japonya G20 Zirvesinde Kripto Para Kurallarının Belirlenmesini İsteyecek

Gelecek hafta Arjantin – Buenos Aires’te gerçekleşecek olan G20 toplantısında merkez bankaları ve maliye bakanları bir araya gelecek. Japonya’nın ise bu zirvede kripto paraların kurallarının belirlenmesi için önerilerde bulunacak. Yani proaktif bir fintech politikasını benimseyen ülke, diğer ülkeleri bazı ortak düzenlemelere katılması konusunda ikna etmeye çalışacak.

Japonya kripto paraların artık ciddi anlamda masaya yatırılması gerektiğini düşünüyor ve G20 bunun için en uygun ortama benziyor.

Japonya G20'de Kripto Konuşmak İstiyor

Bilindiği gibi Japonya kripto paralara sıcak bakıyor; ama belli düzenlemelerin olması gerektiğini söylüyor. Bu kapsamda da kripto para borsalarındaki alım – satımların denetlenmesi için bir mekanizmaya sahip ve düzenleyici çerçeveyi benimseyen ilk ülkeler arasında yer alıyor.

Adını açıklamayan Japon yetkililerden alınan haberlere göre; G20’de kara para aklama gibi yasadışı faaliyetler için kripto para kullanımının önlenmesine dikkat çekilecek.

Kara Para Aklama için Bitcoin Kullanımı

Tüm dünyanın kripto paralar konusunda ortaya koyduğu düşünceler arasında tek nokta; kara para aklama ve teröre destek gibi yasadışı faaliyetler diyebiliriz. Ülkelerin bu faaliyetleri önlemek için kripto paraların yasaklanması gerektiğini düşünmesi ise Japonya gibi ülkeler için oldukça gereksiz bir hamle.

Japonya Kabine Sekreteri Yoshihide Suga‘nın haberin kaynaklarından biri olduğu öne sürülürken, tıpkı Davos gibi G20’nin de en önemli gündeminin kriptolar olacağı tahmin ediliyor.

Yoshihide Suga da Bu Görüşü Savunuyor

Bunlara karşın, her ülkenin kripto paralara farklı bir yaklaşım sergilemesinin, ortak bir küresel kurallar etrafında toplanmasını engelleyeceğe benziyor. Bu kapsamda başka bir kaynak ise toplantıda, kara para aklama ve tüketicinin korunması konularına odaklanılacağını; kripto paraların bankacılık sistemini nasıl etkileyeceği üzerine konuşmalar olmayacağını dile getiriyor.

Şubat ayında Fransa ve Almanya’dan yetkililer de G20 meslektaşlarına kripto paraların etkilerinin tartışılması üzerine bir çağrı mektubu yayınlamışlardı.

Almanya ve Fransa da Kripto Konuşmak İstiyor

Aslında hemen her ülke uluslararası bir düzenleyici yaklaşım olması konusunda hemfikir gözüküyor. Böyle bir düzelemeye ihtiyaç olduğu da ortada; ama şimdiye kadar atılan adımlar niyetleri belli etmekten öteye geçemedi. Ayrıca FAFT’ın yasadışı fonların aklanması için kripto para kullanımının önlenmesine dair yolları araştıran bir rapor sunması da bekleniyor.

Rusya Maliye Bakanı Yardımcı Sergey Storchak da Mart’ın başında G20 zirvesinin konuları üzerine niyetini belli edenler arasında yer alıyor.

Sergey Storchak Kripto Konuşmak İstiyor

Stochak; siber güvenlik, fintech sektörü ve kripto para konularının tartışılmasını istiyor. Daha önce sadece Finansal İstikrar Konseyi’ndeki uzmanlar tarafından tartışılan konular olduğunu dile getiriyor ve bu zirvede kripto paraların büyük ihtimalle gündemde olacağını tahmin ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum