Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Ekonomik Güvenlik için Yasa Tasarısını Onayladı

Japonya Temsilciler Meclisi, bugün ekonomik güvenliği teşvik eden bir yasa tasarısını onayladı. Tokyo'nun hamlesi, artan Çin ve Rusya-Ukrayna savaşı endişeleri ortasında geldi.
Japonya Ekonomik Güvenlik için Yasa Tasarısını Onayladı
Yorum

Japonya Temsilciler Meclisi, bugün ekonomik güvenliği teşvik eden bir yasa tasarısını onayladı. Onay, Japonya Rusya ve Çin ile ilişkili artan jeopolitik risklerle karşı karşıyayken geldi.

Tasarı, yarı iletkenleri ve diğer hayati ürünleri istikrarlı bir şekilde tedarik etmek için tedarik zincirlerinin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Aynı zamanda nükleer ve savunma alanlarıyla ilgili bilgi sızmasını önlemek için adımlar attı. Japon kaynaklarda yeni yasa ile Japonya’nın, ekonomik güvenliği geliştirmede daha ileri olan ABD ve Avrupa ülkeleri ile uyum içinde olmayı hedeflediği bildirildi.

Japonya’dan Ekonomisini Güvence Altına Alma Hamlesi

Çünkü Çin’in yükselişi, yüksek teknoloji alanında küresel rekabeti yoğunlaştırırken Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle güvenlik ortamı hızla değişti. İktidardaki Liberal Demokrat Parti ve muhalefet partilerinin desteğiyle Temsilciler Meclisi’nden geçerken Meclis’te oylanması kaldı.

Tasarlanan yasaya göre hükümet çipler, farmasötik ürünler ve nadir mineraller gibi malları yakından izlenmesi gereken kritik kalemler olarak belirleyecek. Tedarikçilerin bunları istikrarlı bir şekilde tedarik etmelerine yardımcı için finansal olarak destek verecek.

Hükümet ayrıca bilgi ve finansmanla kamu-özel işbirliği yoluyla yapay zeka ve diğer son teknolojilerin geliştirilmesini kolaylaştıracak. Telekomünikasyon ve ulaşım dahil olmak üzere altyapı alanında hükümet, siber saldırılara karşı güvenlik açığını azaltmak için operatörlerin kurmayı planladığı ekipmanı tarayacak.

Bunun yanında güvenlik tehdidi oluşturabilecek denizaşırı parçaların kullanımını önleyecek. Hassas teknolojilerle ilgili belirli patentlerin kamuya açık olmaması için yeni kurallar getirilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu