Yatırım yapmaya başla!

Japonya Ekonomisi İkinci Çeyrekte Beklentileri Karşılasa da Çöküş Kapıda!

Yılın ilk çeyreğindeki bilançoyla büyük bir hayal kırıklığı yaratan Japonya, ikinci çeyrekte tahminleri aştı. İşte o veriler;
Japonya Ekonomisi İkinci Çeyrekte Beklentileri Karşılasa da Çöküş  Kapıda!

Bugün yapılan açıklamaya göre Japonya’da GSYİH, Nisan – Haziran döneminde beklentinin üzerinde büyüme kaydetti. 2018’in ikinci çeyreğinde bir önceki 3 aylık döneme göre % 0.5 büyüme gösteren ülke ekonomisinin, % 0.3’lük tahmini aştığı görüldü.

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi ikinci çeyrekte yıllık bazda % 1.9 ile % 1.4’lük tahmini geride bırakırken, tüketim çeyrekliği % 0.7 artarak % 0.2’lik tahmini geçti. Tüketicilerin harcamalarındaki sıçrama ile güçlenen performans, ekonomistlerin beklentilerini yendi ve yılın ilk çeyreğindeki daralmanın toparlandığına işaret etti.

Çünkü Japonya ekonomisi 2018’in ilk üç aylık döneminde 9 çeyrektir ilk kez küçülme göstermiş ve bu durum piyasalarda ilgi uyandırmıştı.

Japonya Ekonomisi İkinci Çeyrekte Beklentileri Karşıladı1980’li yıllardan bu yana en uzun ekonomik büyüme süreci olan 2 yıllık sürecin sona ermiş olması tüm başlıklarda yer bulmuş, küçülmenin nedeni ise zayıf özel tüketim ve işletme yatırımları olarak belirtilmişti. 2018’in Ocak – Mart dönemindeki ekonomi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 0.6 oranında gerilemişti.

Yani 2018’in ikinci çeyreğinde gelen 1.9 puanlık büyüme, haliyle daralmanın toparlandığı yönünde yorumlandı.

Japonya Ekonomisi İkinci Çeyrekte 1.9 BüyüdüÇünkü ülke ekonomisi arka arkaya iki kez daralma göstermemiş oldu. Ancak yine de Japonya’nın önümüzdeki çeyreklerde güçlü bir büyüme için savaş vermek durumunda kalacağı söylendi. Zaten araştırma şirketi Capital Economics’in kıdemli üst düzey ekonomisti Marcel Thieliant müşterilerine gönderdiği notta; “büyüme geçen yılki kadar değil” dedi.

Marcel Thieliant, şirketlerin ciddi bir işgücü ve kapasite kıtlığı ile karşı karşıya kaldıklarını bunun da trendin üzerinde büyümeyi zorlaştıracağını söyledi.

Japonya Ekonomisini Bekleyen Tehlikeler Neler İlaveten; denizaşırı ülkelere mal satan Japonya’nın artan küresel ticaret gerilimlerinden kaynaklanan bir belirsizlikle karşı karşıya olduğu söylendi. Toyota, Nissan, Honda gibi ülkenin büyük otomobil üreticileri de Trump’ın otomobil ithalatlarına ek gümrük vergisi getirme tehditlerinden dolayı endişeliydi.

Bunun yanında; Japonya ekonomisi için ufukta başka bir tehlike vardı. O da hükümetin önümüzdeki sonbaharda satış vergisini yukarıya çekecek olmasıydı. Ve Japonya bunu en son yaptığı zaman bir durgunluk sürecine girmişti. Analist de satış vergisinde artırma yapılır yapılmaz harcamaların düşeceğini ve ekonomide çöküşün meydana geleceğini öngördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum