Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Japonya’da Deflasyon Korkuları Artarken Fiyat Beklentileri Zayıflıyor

Japonya'da 84. Kamuoyu Anketi ile hanehalkının beklentileri araştırılırken, deflasyon korkularının yükselirken fiyat beklentileri zayıflıyor.
Japonya’da Deflasyon Korkuları Artarken Fiyat Beklentileri Zayıflıyor

Japonya’da koronavirüs pandemisinde mutasyonlu virüs endişeleri oluşurken, kamuoyu anketleri ülkedeki belirsizliği gözler önüne seriyor. Ekim ayı TÜFE’sinde görülen yıllık %0,4’lük düşüş sonrasında deflasyon korkuları canlanmıştı. Şimdi ise hanehalkı enflasyon beklentileri, Aralık ayına kadarki üç ay içinde sekiz yılın en düşük seviyesine ulaştı.

Salı günü yapılan bir merkez bankası araştırması, Japonya’da koronavirüs salgınının dünyanın üçüncü en büyük ekonomisinde deflasyon risklerini artırdığını öne sürdü. Sonuç, Japonya Merkez Bankası’nın enflasyonu yakalanması güç olan %2 hedefine yükseltmede karşılaştığı zorluğun altını çizdi.

Japonya’da fiyatların bir yıl sonra artmasını bekleyen hanehalkı oranının, Aralık ayında %60’a düştüğü sonucu elde edildi.
Japonya Fiyat Artış Beklentisi - 84. Anket
Kaynak: BOJ

BOJ’un hanehalkları ile ilgili üç aylık anketine göre Eylül’de %63,3 seviyesine gerileyen fiyat artış beklentisi, Aralık’ta 8 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Deflasyonist baskının zaten arttığına yönelik bir işaret olarak, fiyatların bir yıl öncesinden yükseldiğini düşünenlerin oranı, Eylül’deki %65,9’dan Aralık’ta %60,5’e düştüğü görüldü.

6 Kasım – 2 Aralık 2020 tarihlerini kapsayan ankette, bir yıl öncesiyle karşılaştırıldığında mevcut ekonomik koşulların izlenimiyle ilgili soruda %71,3 kötüleşmeye işaret etti. Bir yıl sonrası için beklentilerde ise %14,4 iyileşecek düşüncesi bulunuyor. Gelecek yıl koşulların aynı kalacağı beklentisi %47,7 iken, kötüleşeceği beklentisi %37,5 seviyesinde bulunuyor.

Mevcut fiyat düzeylerinin bir yıl öncesine göre algılanması konusunda %9,2 önemli ölçüde yükseldi cevabı verildi. %51,3 ise biraz yükseldi cevabı çoğunluğu kapsadı. Koşulların biraz aşağı indiğini düşünen kesim ise %3,9 oranında bulunuyor. Fiyat düzeylerinin bir yıl sonra biraz yukarı çıkacağını düşünen kesim ise %53,7 oranını oluşturuyor.

Ankette gelirlerinin bir yıl öncesiyle karşılaştırıldığı soruya %7,8’lik kesim artış, %41’lik azalma cevabı verildi.
Japonya Gelir Artış Beklentisi - 84. Anket
Kaynak: BOJ

Hanehalkı gelirlerinin bir yıl sonra artıp azalacağı konusunda da kötümser düşünceye sahip. %7,4’lük kesim artış beklentisine sahipken, %35,5’lik kesim gelirlerinin gelecek sene düşeceğini öngörüyor. %56,1’lik kesim ise bu sene ile gelecek sene için aynı düzeyde gelir beklentisi tahmin ediyor.

Ankete göre; hanehalkının ekonomik durumuna dair duyarlılığı bir şekilde iyileşti. Ancak 2009’da Japonya’nın Lehman Brothers’ın çöküşünün tetiklediği küresel mali krizin yaşandığı döneme yakın oranlarda bulunduğu dikkat çekti.

Hanelerin yaklaşık %90’ı koronavirüsün yayılmaya başladığı geçen yılın Mart ayına kıyasla eğlence ve eğlence amaçlı gezi sayısını azalttığını söyledi. Yaklaşık %67’si boç zaman ve eğlenceyle ilgili gezileri azaltmayı planladığını söylerken, %71’i evde geçirdikleri zamandan zevk almak için harcadıkları miktarı değiştirmeyi planlamadıklarını açıkladı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum