Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya’nın Büyük İmalatçılar Endeksi 4. Çeyrekte Beklentileri Aştı

Japonya Merkez Bankası'nın büyük imalatçıların duyarlılığına ilişkin Tankan endeksi, dördüncü çeyrekte -10’a yükselerek tahminlerin çok üzerinde gerçekleşti.
Japonya’nın Büyük İmalatçılar Endeksi 4. Çeyrekte Beklentileri Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Merakla takip edilen merkez bankası anketi, Japon iş duyarlılığının Aralık ayına kadar üç ayda iyileştiğini ve bunun ekonominin koronavirüs salgınının ilk darbesinden kademeli olarak gün yüzüne çıktığını gösterdi.

Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) “tankan” anketine göre, büyük üreticilerin duyarlılığı için gösterge endeksi Eylül ayındaki eksi 27 iken Aralık’ta eksi 10’a yükseldi. Böylece Japonya’nın en büyük üreticileri arasındaki ticari duyarlılık, ihracattaki toparlanma ve yurtiçi seyahat sübvansiyonları gibi devletin ekonomik teşvikleri sayesinde Aralık ayında ikinci çeyreklik artışa işaret etti.

Aralık çeyreğindeki -10, ekonomi Covid-19 çöküşünden toparlanırken ilk çeyrekten bu yana görülen en yüksek okuma oldu.
Japonya Tankan Aralık Çeyreği
Kaynak: BOJ

Tekstil üçüncü çeyrekteki -33’e karşı -19; kersete ve ağaç ürünleri eksi 59’a karşı -23; kimyasallar -19’a karşı -5; demir ve çelik -55’e karşı -23; genel amaçlı makineler eksi 36’ya karşı eksi 9, üretim makineleri -43’e karşı -21; elektrikli makineler -15’e karşı -1; motorlu araçlar -61’e karşı -13; temel malzemeler -29’a karşı -13 arttı.

Buna karşılık gemi yapımı ve ağır makine üreten firmalar arasında duyarlılık zayıfladı. İmalat yapmayan büyük firmalar arasında ise duyarlılık -12’den -5’e yükseldi ve -6 tahminlerinin hafifçe üzerinde geldi. Bununla birlikte, büyük şirketlerin üçüncü çeyrekteki yüzde 1,4’lük artışın ardından, kârların düşmesi ve görünümle ilgili belirsizlikler nedeniyle sermaye harcamalarını yüzde 1,2 oranında azaltmayı planladıkları aktarıldı.

SMBC Nikko Securities ekonomisti Junichi Makino, büyük ve küçük işletmelerdeki geniş tabanlı toparlanmaların ekonominin hem ihracat hem de yurt içi toparlanmayla desteklendiğini gösterdiğini söyledi.
Japonya 3Ç20 Revize %22,9
Kaynak: Cabinet Office

Ancak Nikkei Asia’nın haberine göre durum belirsiz çünkü Başbakan Yoshihide Suga hükümeti bir ikilemle karşı karşıya. Çatışma da hükümetin ekonomik faaliyeti canlandırmak isterken bunun koronavirüs bulaşma riskini artırma riski taşımasında.

Japon hükümetinin, artan enfeksiyonlar nedeniyle Tokyo ve Nagoya’ya gidiş-dönüş için sübvansiyon programını durdurmasını duyurması beklenirken Makino; “Bu, ihracattaki toparlanmanın devam etmesi ve yerel hizmetler sektörlerindeki yavaşlama ile işletmeler için farklı bir görünüm anlamına gelebilir” dedi.

Japonya ekonomisi, COVID-19 öncesi salgın seviyelerine geri dönme mücadelesi veriyor ve Ekim’den Aralık’a kadar olan ılımlı performans, mevcut gevşek para politikasının yerinde kalmasıyla sonuçlanacak gibi görünüyor. Büyük imalatçılar için tankan endeksinin Aralık’ta eksi 10’a ulaşarak ikinci çeyreklik artışını kaydetmesi de bunu gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu