Yatırım yapmaya başla!

Japonya’nın ABD ile Ticaret Görüşmelerini Kabul Etmesi Fikir Ayrılıklarına Yol Açtı!

Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin Trump'la ticaret görüşmelerini kabul etmesi fikir ayrılıklarına yol açtı. Detaylar şöyle;
Japonya’nın ABD ile Ticaret Görüşmelerini Kabul Etmesi Fikir Ayrılıklarına Yol Açtı!

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile ABD Başbakanı Donald Trump, Çarşamba günü ticaret görüşmelerine başlamayı kabul etti. Hareketin Tokyo’yu Trump’ın Japonya ekonomisine zarar vereceği düşünülen otomotiv sektörüne yönelik vergilerinden koruyacağı belirtildi.

Fakat uzmanlar, görüşmelere başlamanın iki taraflı müzakerelerde gardını koruması beklenen Abe için büyük bir taviz olduğunu söyledi. Bu noktada, Japonya’nın ABD ile serbest ticaret anlaşmasına karşı uzun süredir dirençli olduğu fakat sert tarifelerle karşı karşıya kaldığı için kararını değiştirdiği vurgulandı. Keza Shinzo Abe ile Donald Trump bugün ticaret müzakerelerini başlatmaya karar verdiler.

Zaten bu hareketin, Japonya’yı Trump’ın araç ve otomotiv parçalarının ithalatına ilişkin % 25’lik vergiden koruyacağına dikkat çekildi.

Trump ve Abe ticaret konusunda anlaştıNe var ki görüşmelere girmenin Abe için büyük bir taviz anlamına geldiği çünkü kendisinin artık hassas tarım sektörünü ABD taleplerine açmak durumda kalacağı belirtildi. Öte yandan Trump’ın New York’ta Abe ile beraber yaptığı toplantıda; “bu yıllar boyunca, çeşitli nedenlerden dolayı Japonya’nın yapmak istemediği ama şimdi yapmak istediği bir şeydi” ifadelerini kullandığı kaydedildi.

Trump’ın tarife tehdidinden önce Japonya, Trump’ın 2017’de çıktığı Trans-Pasifik Ortaklığı’nın çok yanlı çerçevesini, iki taraflı bir anlaşmaya tercih edeceğini söylemişti.

Amerika ve Japonya İkili Ticaret Anlaşması YapabilirVe şu anda ülkeler; mal, hizmet, yatırımlar üzerine görüşmeye hazırlanırken Shinzo Abe’nin ülkesinde eleştiri oklarından kurtulmak için gardını yüksek tutması bekleniyor. Bu noktada; araştırma firması Stratfor analistlerinin yeni yayınladıkları notta, “Japonya’nın istikrarsız pozisyonu, Trump’ı yatıştıracak ya da Japon ihracatının büyük bir kısmını hedef alan tarifeleri tetikleyecektir, Abe hükümeti ABD ile iki taraflı konuşmalarda temkinli olmaya devam edecektir” ibareleriyle görüş bildirdiği aktarıldı.

Washington ile Tokyo da ortak açıklamalarında, iki ülkenin ürünler, servisler ve diğer kilit alanlara yönelik bir ABD Japonya ticaret anlaşmasının istendiğini duyurdu.

Shinzo Abe Taviz Verecek mi?Bildiride serbest ticaret anlaşması yerine yalnızca ticaret anlaşması sözlerinin kullanılması, Center for American Progress isimli düşünce kuruluşunun kıdemli üyesi Glen Fukushima’nın dikkatini çekti. Nitekim Fukushima, CNBC’ye verdiği demeçte; “Japonya tarafı serbest ticaret anlaşması sözcüğünü kullanmaya tereddüt edecektir çünkü bu onların çok taraflı bir yaklaşımdan iki taraflı bir yaklaşıma geçiyormuş gibi görünmelerine neden olacaktır” dedi.

Bazı uzmanlar ise Çarşamba günkü haberlere daha iyimser yaklaşarak, görüşmelerin taviz anlamına gelmeyeceğini ve Tokyo’nun fikrini değiştirmeyeceğini öne sürdü.

Tarifelerden Çekinen Tokyo’nun ABD ile Ticaret Görüşmelerini Kabul Etti2014’ten 2017’ye kadar ABD Ticaret Temsilcisi olarak görev yapan Robert Holleyman, Japonya’nın şu an 11 ülkenin yer aldığı Trans-Pasifik Ortaklığı gibi çok uluslu anlaşmalara öncülük edebileceğine inandığını, aynı anda dünyanın en büyük ekonomisi ile bir anlaşmaya varabileceğini düşündüğünü dile getirdi. Ayrıca Japonya ile ABD arasında yapılacak bir anlaşmanın, ABD’nin yeniden Trans-Pasifik Ortaklığı’na girmesini sağlayabileceğini söyledi.

İlgili haberde Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer tarafından yönetilen Trump’ın ekibinin, tarım başta olmak üzere Tokyo üzerinde sert hamleler yapmasının beklendiği de kaydedildi. Örneğin; Japonya’ya giren bir Amerikan bifteği % 38.5’lik tarife oranıyla karşı karşıyayken Tokyo ile iki taraflı anlaşması olan Avustralya’nın sığır eti üzerinde % 27.2 tarife oranı vardı. Ve Canberra’nın oranın % 19’a düşürülmek üzere olmasıyla Washington’un Tokyo ile kendi anlaşmasını yapması çok daha gerekli hale gelmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum