Yatırım yapmaya başla!

Japonya ABD ile Ticaret Savaşından Kaçınmak için Taviz Vermek Zorunda

Vergi tehdidi altında olan Japonya'nın ABD ile ticaret savaşından kaçınmak için bazı şeylerden ödün vermesi gerekeceği söylendi. Detaylar şöyle;
Japonya ABD ile Ticaret Savaşından Kaçınmak için Taviz Vermek Zorunda

Japonya Başbakanı Shinzo Abe 3 yıl daha görevde kalmak için kapıları araladı ve kendisinin gelecek hafta Donald Trump ile bir araya gelmesi bekleniyor. Bu noktada uzmanların, Japonya’nın ABD ile bir ticaret savaşından kaçınması için Abe’nin bazı tavizler vermesi gerektiği yönünde yorumları dikkat çekti.

Nitekim bu ayın başlarında Trump, Japon araçlarına ve otomotiv parçalarının ithalatına % 25 ek vergi getirebileceğini söylemiş, ABD Başkanı’nın ticaret açığını kapatma stratejisinde attığı bu adım tartışma yaratmıştı. Söz konusu hamle, Washington’un Tokyo’dan uzun süredir istediği şeyi, yani serbest ticaret anlaşmasını almak için öne sürülen bir pazarlık aracı olarak görülmüştü.

Zaten Trump’ın bir sonraki ticaret saldırısının açık hedefinin Japonya olduğu şeklindeki uzman yorumları da bunu desteklemişti.

Trump Japonya'ya Saldıracak mı?Ancak uzmanlar dünyanın üçüncü büyük ekonomisinin iki taraflı bir ticaret anlaşmasına karşı çıktığını ve Trump’ı sakinleştirmek için başka yollar bulmaları gerektiğini savunuyor. Teneo Intelligence’ın Başkan Yardımcısı Tobias Harris de; “Trump’ı ciddiye almamak için bir sebep olduğunu düşünmüyorum. Japonya şu an bazı ciddi pazar erişim imtiyazlarını aklında bulundurmalı ya da Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerine katılmalı ki Japonya Trump göreve geldiğinden bu yana her ikisinden de kaçındı” ifadelerini kullandı.

Öte yandan tarifelerin Abe’nin 26 Eylül’de Trump’la New York’ta yapacağı görüşmede konuşulacağı ve Japonya ekonomisine zarar vereceği söylendi.

Trump Abe New York'ta Görüşecek Harris bu noktada tarifelerin ayrıca Trump’la yakın ilişkileri olduğunu söyleyen Abe için de utanç verici olduğunu dile getirdi. İlaveten; Trump’ın tehditler üzerinde harekete geçmesi durumunda Abe’nin de benzer misillemeler yapabileceğini ve daha geniş bir iki taraflı ilişkiyi raydan çıkartacağını aktardı. Bunun halihazırda birbirine ikinci vergiyi getirmeye hazırlanan Çin – ABD arasında gerçekleştiğini ve Shinzo Abe’nin bundan açıkça kaçınmak istediğini vurguladı.

Ayriyeten Japonya’nın ABD Nüfus Sayımı Bürosu’na göre Çin ve Meksika’dan sonra ABD ile üçüncü büyük ticaret fazlasına sahip olduğu bildirildi.

Japonya ABD En Büyük Ticaret Fazlası Olan ÜlkelerdenWisdomTree Japan K.K.’nın CEO’su Jesper Koll da; “Japon otomobil ve ihracat parçalarının ihracatında % 25’lik bir tarife, otomobil şirketlerinin kazançlarını % 50 oranında azaltacaktır. Japonya’nın karşılaştığı büyük bir dış tehdit ve Trump bunu bilerek güçlü pozisyonla pazarlık ediyor” yorumunda bulundu. Uzmanlar Tokyo’nun Washington’a sunabileceği çeşitli uzlaşmalar olduğunu söylerken Koll; “ABD Başkanı kazanan gibi görünmek istiyor ve asıl soru Abe’nin Trump’ı kazanan gibi göstermek için ne teklif edeceği” dedi.

Çünkü CEO, Japonya’nın Trump’ın kazanan gibi görünmesi için teklif edebileceği pek çok şeye sahip olduğunu kaydetti.

Shinzo Abe Trump'ı Kazanan Gibi Göstermek için Ne VerecekBunlardan birincisi, Amerika’dan soya fasulyesi, sığır eti ve savunma teçhizatı gibi ürünlerden daha çok ithalat yapmasıydı. Tarımsal imtiyazlardan oluşan bir paket de ara seçimlere yaklaşılırken Trump’a puan kazandırabilirdi.

Koll bunların yanında, Japonya’nın ABD altyapı yatırımlarını finanse etmek için bir fon oluşturabileceklerini de belirtti. Nihayetinde; ABD – Japonya ilişkilerinin ne yöne ilerleyeceği konusunda farklı görüşler var ve bu noktada ne olacağı henüz kestirilemiyor. Bazıları Japonya’nın ABD ile uzlaşmaya varmak için bazı şeylerden taviz vermesi gerektiğini düşünürken bazıları da Trump’ın şu an Çin’le ilgilendiğini ve Japonya’ya ek tarife getirmeyeceğini öngörüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum