Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

3Ç20 Büyümesi %22,9’a Revize Edilen Japonya, Yeni Teşvik Açıkladı

Japonya, üçüncü çeyrekteki güçlü toparlanmasını yukarı yönlü revize ederken Başbakan Suga ekonomiye destek için 73,6 trilyon yen değerinde paket açıkladı.
3Ç20 Büyümesi %22,9’a Revize Edilen Japonya, Yeni Teşvik Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yayımlanan resmi verilere göre Japonya’nın üçüncü çeyrekteki ekonomik büyümesi, önceki üç aydaki derin düşüşün ardından güçlü bir toparlanma kaydetti. İkinci okuma, önceki yüzde 21,4 olan ilk tahmini yüzde 22,9’a revize etti.

Japon Kabine Ofisi’ne göre çeyrekten çeyreğe mevsimsellikten arındırılmış büyüme ise önceki yüzde 5’den yüzde 5,3’e çıktı. Özel tüketim güçlü bir şekilde toparlandı (ikinci çeyrekte yüzde eksi 8,3’e kıyasla yüzde 5,1), kamu harcamaları da daha hızlı yükseldi (yüzde 0,3’e karşı yüzde 2,8).

Aynı zamanda, brüt sabit sermaye oluşumu çok daha yumuşak (yüzde eksi 3,2’ye karşı yüzde eksi 3,2) bir oranda daraldı. Net ticaret, ihracatın yüzde 7 artmasıyla büyümeye olumlu katkıda (ikinci çeyrekte yüzde 17,1 düşüş olmuştu) bulundu. İthalat yüzde 8,8 düştü. Ayrıca özel konut yatırımı, devlet yatırımı ve devlet tüketiminin de mütevazı iyileşmeler gördüğünü dile getirdi.

Yıllık bazda Kabine Ofisi, ülke gayri safi yurt içi hasılasının önceki çeyreğin 500,63 trilyon yen (4.81 trilyon ABD doları) seviyesi ile karşılaştırıldığında 527.14 trilyon yen (5.06 milyar ABD doları) seviyesinde olduğunu söyledi.
Japonya GSYİH 3Ç20
Kaynak: Cabinet Office

Ancak rakam, Ocak-Mart dönemindeki 545,72 trilyon yen seviyesinin (5,24 trilyon ABD doları) oldukça altında kaldı. Oxford Economics’te ekonomist olan Stefan Angrick notunda, “daha iyi sonuç, öncelikle tüketim ve iş yatırımlarında yapılan yukarı yönlü revizyondan kaynaklanıyordu” dedi.

ICIS’in haberine göre Angrick; “İleriye bakıldığında, yenilenen Covid-19 dalgası ve yurtdışındaki kilitlenmeler, yakın vadede yurt içi ve yurt dışı harcamaları baskılayacak, Aralık çeyreğinde daha fazla kazanım beklenebilir, ancak iyileşme hızı üçüncü çeyreğe göre yavaşlayacak. Ancak etkili bir koronavirüs aşısının teşvik edici haberleri, gelecek yıl büyüme için yukarı yönlü risk oluşturuyor” dedi.

Tüm bunların yanında, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga önümüzdeki yıl toparlanmanın devam etmesini sağlamak için Salı günü 73,6 trilyon yen (707 milyar $) değerinde yeni bir teşvik paketi açıkladı.

Yeni teşvik paketi, Japonya’nın pandemiyle ilgili toplam teşvikini yaklaşık 3 trilyon dolara çıkaracakken Suga ilgili açıklamasında; “istihdamı sürdüreceğiz, işlerin devam etmesini sağlayacağız, ekonomiyi canlandıracağız ve yeşil ve dijital teknolojiler de dahil olmak üzere büyümeye giden bir yol açacağız” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu