Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Ekonomiye Destek için 297 Milyar Dolarlık Ek Bütçeyi Onayladı

Virüs salgınının ekonomide yarattığı hasarı telafi etmek ve işletmelere destek için kesenin ağzını açan Japonya, rekor düzeyde ek bütçe açıkladı.
Japonya Ekonomiye Destek için 297 Milyar Dolarlık Ek Bütçeyi Onayladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Worldometers verilerine göre 126 milyon nüfuslu Japonya’da koronavirüs nedeniyle şu ana kadar 916 kişi hayatını kaybetti. 17 bin 210 vaka bildirilirken, 15 bin 213 kişi iyileşti. Japonya Covid-19 salgınında diğer ülkelere göre oldukça iyimser durumda olsa da yılın ilk çeyreğinde ülke ekonomisi %3,4 küçülerek resesyona girdi.

Diğer tüm ülkeler gibi salgın hastalığın yayılma hızını kontrol altına almak amacıyla Japonya’da da haftalarca karantina kuralları uygulandı. Hükümet salgın hastalığın ekonomide yarattığı hasarı telafi etmek amacıyla teşvik paketini 2,2 trilyon dolara çıkarmıştı. Son gelen habere göre ise yeni bir ek bütçenin onaylandığı bildirildi.

Japonya Temsilciler Meclisi (Şuugiin), 297 milyar dolarlık ek bütçeyi onayladı.
Japonya Coronavirüs Vakaları
Kaynak: Worldometers

Hafta başında ilk çeyrek gayrisafi yurt içi hasılasını revize eden Japonya’nın 2009 yılından bu yana en sert daralma ile karşı karşıya olduğu belirtiliyor. İşgücü aktivitelerinin zayıflaması ve tüketici harcamalarının azalmasıyla hükümet Nisan ayında 1,1 trilyon dolarlık destek paketi açıklamıştı. Pandeminin sürmesiyle Mayıs ayında ekonomiyi destek paketi 2,2 trilyon dolara yükseltildi.

Bugün gelen haberde ise 31,9 trilyon yenlik rekor ek bütçenin onaylandığı bildirildi. 297 milyar dolara denk gelen bu ek bütçe 2008 finans krizi zamanındakinin bile iki katı büyüklüğünde. Söz konusu bütçe içerisinde Covid-19 salgınıyla mücadelede en ön saflarda yer yer alan sağlık çalışanları için bir defaya mahsus 200 bin Japon yeni ödeme yapılması öngörülüyor.

Japonya GSYİH
Kaynak: Investing

Bunun yanında solunum zorluğuna yönelik hastalara tedavi veren hastanelerin çalışanlarına da birer defalık 100 bin yen ödeme yapılacak. Japonya tarihinin rekor ek bütçesi olan 297 milyar dolar içerisinden salgından zarar gören küçük ve orta ölçekli işletmelere destek verilmesi amaçlanıyor.

Kısıtlamaların sürdüğü dönemde istihdamını azaltan, işyerlerini kapatmak zorunda kalan ve finansal sıkıntı çeken küçük ve orta ölçekli işletmelerin her bir personel için günlük ödeme miktarı da artırıldı.

Daha önce personel başına 8 bin 330 yen olan ödeme 15 bin yene çıkarıldı. Şu an 10 trilyon yen ihtiyat akçesi bulunan Japonya, 2008 krizinde 56 trilyon yen destek paketi açıklamıştı. Yeni ek bütçenin Japonya Danışman Meclisi’nden geçmesi durumunda toplam destek paketi 117 trilyon yene ulaşmış olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu