Yatırım yapmaya başla!

Japonya 2030 Yılına Kadar 6G Teknolojisine Geçmeyi Planlıyor

Japonya önümüzdeki 10 yıl içerisinde 6G teknolojisine geçmeyi amaçlıyor.
Japonya 2030 Yılına Kadar 6G Teknolojisine Geçmeyi Planlıyor

İnternet hayatımızın vazgeçilmez başlıca teknolojileri arasında geliyor. Günümüzde geliştirilen neredeyse tüm uygulama ve servislerin kullanılması için internet altyapısının şart olduğunu söyleyebiliriz. Geçmişten bugüne internet altyapılarına yapılan yatırımlar ve artan hızlar insanların almakta olduğu hizmet ve deneyimleri olumlu yönde etkiliyor. 2019 yılından bu yana yeni internet altyapısı 5G’nin bazı ülkelerde kullanıma sunulduğuna tanık oluyoruz.

Bununla beraber Samsung, Huawei, Xiaomi gibi üreticiler de yeni nesil telefonlarında bu desteğe yer vermeye başladı. Uzmanlar 5G’nin önümüzdeki yıllarda kullanım alanının yaygınlaşması ile beraber pek çok teknolojide aktif olarak kullanılacağını belirtiyor. Dünyanın teknoloji yönünden önde gelen ülkelerinden biri olan Japonya ise şimdiden 5G sonrasının planlarını yapmaya başladı. Nikkei’de yer alan rapor uzak doğu ülkesinin 10 yıl içerisinde 6G’ye geçme planı olduğunu gösteriyor.

Japonya 6G Planlarını Yapmaya Başladı

Japonya 6G Planlarını Yapmaya Başladı

Henüz 5G altyapısı dünya genelinde oldukça sınırlı bir alanda kullanılıyor. Japonya ise şimdiden geleceğin internet altyapısının temellerini atmakla meşgul. Nikkei’nin raporuna göre Çin, Güney Kore, Finlandiya ve Japonya’nın 6G altyapısına yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetlerine başladığını belirtiyor. Japonya’nın ise diğer ülkelere nazaran bu çalışmalarına daha fazla ağırlık verdiği ifade ediliyor.

İçişleri ve İletişim Bakanlığı, Ocak ayında Tokyo Goshinjin Üniversitesi başkanlığında bir sivil araştırma topluluğu kurulacağı açıklandı. Kurulacak olan topluluğa NTT ve Toshiba’dan üst düzey yöneticilerin de davet edileceği ve 6G teknolojisi için yol haritası belirlenecek. Uzmanlar 6G’nin henüz yolun başında olan 5G altyapısına göre 10 kat daha hızlı olduğunu söylüyor. Japonya’nın 6G için yapacağı Ar-Ge çalışmalarına 2 milyar doları aşkın yatırım yapacağı belirtiliyor.

Yeni altyapı ile bugüne kadar kullanılmamış yüksek frekanslı dalgaların kullanılabileceği ifade ediliyor. 6G yatırımlarına başlayan tek ülke ise Japonya değil. Geçtiğimiz Kasım ayında Çin 6G için Ar-Ge çalışmalarının startını vereceğini duyurmuştu. Keza Güney Kore’de Samsung ve LG’nin bu teknolojiye yönelik araştırma merkezleri kurduğu biliniyor. İnternet altyapısında yaşanan gelişmeler akıllı telefon, bilgisayar, IoT, otonom araçlar başta olmak üzere pek çok farklı alanın gelişmesini hızlandıracaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum