Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya 2020 Turizm Hedefini 20 Milyondan 40 Milyona Çıkardı!

Japonya 2020 için turizm hedefini 20 milyon turist olarak belirlemişken, veriler şimdiden hedefin üzerine çıkıldığını gösteriyor. İşte Japonya'nın şaha kalkan sektörü;
Japonya 2020 Turizm Hedefini 20 Milyondan 40 Milyona Çıkardı!
Son Güncelleme: 
Yorum

2020 yılında Japonya’da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları için 20 milyon turist hedefi koyan ve bu hedefe belirlenen tarihten 5 yıl önce ulaşan Japonya, deyim yerindeyse sektörde patlama yaşıyor.

Zira Japonya, 20 milyon turist hedefini 2008’de koymasına rağmen söz konusu tarihin çok daha öncesinde bu rakama ulaştı ve veriler gösteriyor ki turizm sektörü yükselişini devam ettiriyor. Öyle ki 2013 yılında 10.4 milyonluk rakam, geçtiğimiz yıl 28.7 milyon turiste ulaşarak sektörü şaha kaldırmıştı.

Tabii, tüm dünyanın dikkatini çeken bu artışta Japonya’nın bariz güzellikleri ve turistik mekanları dışında pek çok faktör etkili.

Japonya'nın Turizm Sektörünü Şaha Kaldıran FaktörlerYani turistlerin Japonya’yı tercih etmesinin arkasında yalnızca Tokyo ve Osaka gibi görkemli şehirler ya da efsanevi Fuji Dağı gibi nedenler yok. Ülkenin turizm sektörünü canlandıran unsurların başında; nispeten düşük para birimi (dolar karşısında Japon yeni son 5 yıl içinde yüze 10 değer kaybetti) geliyor.

İlaveten; ülkenin rahat denebilecek vize politikası da turist sayısının artışında önem arz ediyor.

Ülkenin Rahat Vize Politikaları Konuyla ilgili açıklama yapan danışmanlık şirketi McKinsey’den Andre Andonian, 2017’de Japonya’nın turizm sektöründeki artışın 2016’ya kıyasla % 20 oranında olduğunu ve dünyanın en büyükleri arasına girdiğini belirtti.

Olimpiyat Oyunları’nın büyümeyi destekleyeceğini dile getiren Andonian, 2019’daki G20’nin ve 2020’deki Ragbi Dünya Kupası’nın da yükselişe destek sağlayacağını vurguladı.

Japonya Turizmi Olimpiyat Oyunları ve Diğer Etkinliklerle DesteklenecekAyrıca Birleşik Krallık’taki turizm harcamalarının 2012 Yaz Olimpiyatları’ndan bu yana arttığını belirten Andonian, bunun Tokyo için iyiye işaret ettiğini söyledi. Sonuçta; Ocak ayında Japonya’daki turist sayısı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla % 9 oranında arttı.

Ve hükümetin sektör ile ilgili yen hedefi; 2020 yılına kadar 40 milyon turiste ulaşmak. Bununla birlikte ülkeye Asya dışı ülkelerden gelen turist sayısı da artırılmak isteniyor. Çünkü 2017’deki turistlerin 3’te 2’si Güney Kore ve Büyük Çin’den geldi. Kaldı ki 2017’de turist harcamaları 4.42 trilyon Japon yenine (41.7 milyar dolar) ulaşarak, yeni bir rekora imza atılmış oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu