Yatırım yapmaya başla!

Japonya’nın 2019 Ekim Ayı İhracatı Beklenenden Daha Fazla Geriledi!

Japonya'nın Ekim ayına ilişkin ihracatı beklenenden fazla gerileme kaydederken, ülkenin ABD ve Çin'e gerçekleştirdiği dışa satımdaki düşüş çift hanelere ulaştı.
Japonya’nın 2019 Ekim Ayı İhracatı Beklenenden Daha Fazla Geriledi!

Japonya Maliye Bakanlığı tarafından Ekim ayına ilişkin ihracat verileri açıklandı. Buna göre ülke  dışa satım faaliyetlerinde beklenenden fazla gerileme kaydetti. Ekonomistlerin genel medyan beklentisinin üzerinde gerileyen veriler, Japonya’nın ticari ilişkilerinin en fazla olduğu pazarlar olan ABD ve Çin’e yapılan sevkiyatlarda çift haneli düşüşü beraberinde getirdi.

ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşının küresel talebi etkilemesi ve yurt içinde olan diğer bazı olayların etkisiyle sarsılan ülkeler arası ticari ilişkiler Japonya’nın ihracatında son 3 yılın en düşüğünü görmesine neden oldu.

ABD ve Çin Arasında Devam Eden Ticaret SavaşıEkim’de meydana gelen söz konusu bu gerilemede en fazla paya sahip olan ürün grupları otomobil ve çelik olarak kaydedildi. Ayrıca ülkede Ekim ayında yaşanan ve hayatı felç eden Hagibis tayfunu ihracatın gerilemesinde etkili olan bir diğer husus oldu.

İhracat 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %9,2 azaldı. Böylelikle 11 aydır üst üste daralmayı sürdüren veriler, 2016 yılından bu yana aylık bazda en uzun süreli azalışını göstermiş oldu.

Bu konu hakkında tahmin yürüten ekonomistlerin beklentisi ihracatın %7,5 daralacağı yönündeydi. Fakat %9,2 gelen daralma oranı beklentileri geride bıraktı.

Beklentiler İhracatın %7,5 Daralacağı YönündeydiÜlkenin bu zamana kadar en fazla ihracat gerçekleştirdiği iki ülke olan ABD ve Çin pazarına yaptığı faaliyetlerdeki gerileme azımsanacak kadar az olmadı. Ekim’de Japonya’nın Çin’e ihracatı %10,3 ve ABD’ye sevkiyatları ise %11,4 gerileme gösterdi.

Japonya’nın söz konusu dönemdeki ithalat faaliyetleri ise beklenenden daha az geriledi. Ekomistlerin ithalattaki medyan beklentisi %15,2 gerileme olacağına işaret ediyordu. Fakat bakanlık tarafından açıklanan veriler faaliyetlerde %14,8 azalma olduğunu gösterdi. Bunun yanı sıra Japonya’da ticaret dengesi Haziran ayından bu yana ilk kez fazla verdi ve 17,3 milyar yen seviyesinde ölçüldü.

Asya hisse senetleri Çarşamba günü ABD Senatosundan gelen Hong Kong protestocularını destekleyen yasanın geçmesiyle birlikte gerileme kaydetti. Hong Kong hisse senetleri Japonya ve Güney Kore ile birlikte geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum