Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japon Yeni Dolar Karşısında 1 Ayın Yüksek Seviyesinde

Güçlenen Japon yeni ABD doları karşısında 110 seviyesinin altında fiyatlanıyor.
Japon Yeni Dolar Karşısında 1 Ayın Yüksek Seviyesinde
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan dolarının Japon yeni karşısındaki değerini yansıtan USD/JPY paritesi, 109’larda zayıf seyrediyor.

Japon yenindeki güçlenme, küresel büyümede yavaşlamaya ilişkin endişeler, Fed’in daralma zaman çizelgesine ilişkin belirsizlikler ve güçlü yerel verilerle yönlendirildi.

[Gün içi düşük seviye majör paritenin 17 Ağustos sonrası en zayıf değeri oldu./buyukyazi]

USD/JPY Ağustos Sonrası En Düşük
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Dün en son 109,37 dolarda işlem gören majör parite, yeni güne 109,38 dolarla başladı. TSİ 14.31’de yüzde 0,01 artıda fiyatlanırken 109,21 – 109,46 aralığında hareket etti. Aylık bazda yüzde 0,20 düşen USD/JPY, yıllık bazda ise yüzde 4 artışla kazançta kalmaya devam etti.

Bu arada dolar endeksi 92,46 – 92,80 aralığında hareket etti. Bir ayda yüzde 0,90 düşen DXY, bir yılda yüzde 0,25 düştü.

Japonya’nın öne çıkan verilerine bakıldığında ekonomik büyüme öne çıktı. Japon ekonomisi ikinci çeyrekte beklenenden daha hızlı büyüdü. İhracat da Ağustos ayında art arda altıncı ay için çift haneli oranda büyüdü.

Japonya’ya yapılan ithalat da Temmuz ayındaki yüzde 28,5’lik artışın ardından Ağustos 2021’de yıllık yüzde 44,7 artışla 33 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu, pandeminin ardından gelen güçlü iç talebin ortasında, ithalatta art arda yedinci büyümeyi işaretledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu