Yatırım yapmaya başla!

Japon Üreticileri için Duyarlılık Endeksi 16. Ayında da Negatif Bölgede Kaldı

Japon üreticiler için Reuters Tankan duyarlılık endeksi, Ekim’deki -16'dan Kasım ayında -13'e yükselse de Ağustos 2019’dan bu yana 16. ardışık ayında negatif kaldı.
Japon Üreticileri için Duyarlılık Endeksi 16. Ayında da Negatif Bölgede Kaldı

Bugün açıklanan Reuters anketi, Japon imalatçıların ve hizmet sektörü firmalarının iş duyarlılığının Kasım ayında dokuz ayda en az karamsar noktaya ulaştığını gösterdi.

Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) üç ayda bir yapılan tankan anketini yakından izleyen aylık Reuters Tankan anketi, en düşük karamsarlık seviyesine rağmen her iki sektörün de koşulların önümüzdeki aylarda olumsuz kalacağına inandığını ve bunun da COVID-19’dan tamamen kurtulma mücadelesinin altını çizdiğini bildirdi.

225 firmanın isimsiz kalmak kaydıyla cevap verdiği 485 büyük ve orta ölçekli firmanın anketinde, çoğu salgının kalıcı etkisinden şikayet etti ve iş koşulları hakkındaki olumsuz yorumların sayısı olumlu olanlardan daha fazla geldi.

Reuters Tankan’ın üreticiler için duyarlılık endeksi Kasım ayında belirgin bir iyileşme kaydederek önceki ayın eksi 26’lık seviyesinden eksi 13’e yükseldi.
Japonya Reuters Tankan Anket
Kaynak: Investing

Ancak endeks, art arda 16. ay boyunca negatif bölgede kaldı. Hizmet sektörü endeksi de Ekim’deki eksi 16’dan eksi 13’e çıktı. Bir tekstil üreticisinin yöneticisi ankette; “Koşullar, koronavirüs pandemisinden önceki haline dönmedi” dedi. Başka bir yönetici de; “Şimdiye kadar güçlü olan yarı iletken bellek pazarı bir şekilde yavaşladı” dedi.

Sonuçlar, Başbakan Yoshihide Suga’nın, virüsün yayılmasını kontrol altında tutarken ekonomik iyileşme sağlamak için iç talebi artırmada karşılaştığı zorluğu üzerini çizdi.

Hükümet ve iktidar partisi kaynakları Reuters’e yaptığı açıklamada, Suga’nın bu ay aktiviteyi artırmak için yeni bir teşvik planı açıklamasının beklendiğini aktardı. BOJ, geçtiğimiz ayki politika toplantısında cari mali yıl için ekonomik büyüme ve enflasyon tahminlerini düşürdü ve toparlanma görünümü hakkında daha parlak bir görünüm sundu.

Dolayısıyla teşvik cephesinde şimdilik yeterince şey yaptığının sinyalini verdi. Ancak, salgının hizmet sektörü harcamalarına baskı yapması ve Avrupa’da enfeksiyonların yeniden canlanmasının sürdürülebilir bir küresel toparlanma ihtimalini azaltması nedeniyle, görünümün oldukça belirsiz olduğu konusunda da uyardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum