Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Japon Nikkei Aşırı Isınan Pazar Endişeleriyle Ekside Kapandı

Dördüncü çeyrekte gelen güçlü ekonomik büyümesi üzerine 30 yıl sonra ilk kez 30 bin puanın üzerine çıkan Nikkei, aşırı ısınan pazar endişeleriyle geriledi.
Japon Nikkei Aşırı Isınan Pazar Endişeleriyle Ekside Kapandı

15 Şubat’ta açıklanan dördüncü çeyrek GSYİH verisiyle Ağustos 1990’dan bu yana ilk kez 30 binin üzerine çıkan Japon gösterge endeksi, bugünü ekside açıp ekisde tamamladı.

Önceki gün 30,467.75 puandan kapanan endeksin yıl başından bu yana kazancı ise yüzde 10,62’ye ulaştı. Gün içinde 30,191 ile 30,398 aralığında seyretti. Endeksin ekside kapanmasının ardında son dönemde 30 yıllık rekorun kırılmasının ardından aşırı ısının bir piyasaya ilişkin endişeler vardı.

Bununla birlikte, teşvik önderliğindeki küresel toparlanmanın nihayetinde yükselen enflasyonu tetikleyeceği düşünceleri ağır bastı.
Japon Nikkei Düşüş
Kaynak: MarketWatch

Nikkei 255 Çarşamba gününe negatif bölgede başlarken her ikisi de yüzde 5 civarında gerileyen Bridgestone Corp ve CyberAgent Inc endeksin en geride kalanları oldu. Yurt içinden gelen verilere bakıldığında Japonya’nın ticaret rakamları öne çıktı. Japonya’daki ihracat artışı Çin’e satışların artmasıyla Ocak ayında hızlanırken ithalat beklenenden fazla düştü ve ticaret açığı 323,9 milyar Japon yeni oldu.

Açıklanan resmi verilere göre Ocak 2021’de Japonya’ya yapılan ithalat yıllık yüzde 9,5 düşüşle 6,10 trilyon Japon yeni seviyesine geriledi.
Japonya İthalat ihracat Ocak 2021
Kaynak: Ministry of Finance, Japan

Satın alımlar, başlıca mineral yakıtlar, kimyasallar ve makine düşüşleriyle geriledi. Elektrikli makine ithalatı ise yüzde 10,6 arttı. Başlıca ticaret ortakları arasında alımlar çoğunlukla Çin (yüzde eksi 0,9) ve Hong Kong’dan (yüzde eksi 9,8) düştü. Asya’dan ithalat yüzde 4,5 geriledi.

Ocak 2021’de Japonya’dan yapılan ihracat ise yıllık bazda %6,4 artarak 5,78 trilyon Japon yenine yükseldi. Bu elektrikli makine (yüzde 13,2), makine (yüzde 18,7) ve mamul mal (yüzde 6,0) satışlarının artmasıyla art arda ikinci ardışık aylık kazanç oldu. Japonya’da ihracat Aralık’ta 24 aylık açık serisini sonlandırarak %4,2 artmıştı.

Büyük ticaret ortakları arasında sevkiyatlar Çin (yüzde 37,5), Güney Kore (yüzde 15,5) ve Tayvan’a (yüzde 21,7) arttı. ABD’ye ihracat yüzde 4,8 gerilerken Kanada’ya yüzde 13,5 geriledi. Asya’dan alım ise yüzde 19,4 arttı. Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda, İtalya, Belçika, İsviçre, İsveç, İrlanda ve İspanya’nın yer aldığı Batı Avrupa grubuna ihracat yüzde 10,3 düştü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum