Yatırım yapmaya başla!

Japon Nikkei 2019’u Bölgenin En İyi Performans Gösteren Endekslerden Biri Olarak Tamamlıyor

Japonya'nın gösterge endeksi Nikkei, 2019'u en iyi performanslardan birine imza atarak tamamlıyor. İşte detaylar;
Japon Nikkei 2019’u Bölgenin En İyi Performans Gösteren Endekslerden Biri Olarak Tamamlıyor

Japonya’nın gösterge borsa endeksi olan Nikkei 225, 2019’u bölgenin en iyi performans gösterenlerinden biri olarak tamamlıyor. Sonuçta Pazartesi günü endeks yılın son işlem gününde yüzde 0.5 düşerken endeks 2019’da hala yüzde 19 artmıştı.

Bu onu Asya’daki büyük endeksler arasında ikinci en iyi performans gösteren endeks haline getiriyordu ki önünde yıl başından bu yana yüzde 21 artan Çin Şanghay Kompozit Endeksi vardı. Hong Kong’un Hang Seng Endeksi (HSI) bu yıl yüzde 9.9 artarken Güney Kore’nin Kospi’si (KOSPI) yaklaşık yüzde 8 arttı.

Japonya’nın bu ayın başlarında ekonomisine yardım etmek için büyük bir ekonomik teşvik paketi duyurmasının ardından Nikkei, yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Japon Nikkei Mali Teşvik En Yüksek Seviye ABD-Çin ticaret gerginliklerinin hafifletilmesi de duyarlılığın artmasına yardımcı oldu. Bugünkü işlemlere bakıldığında ise ana endekslerin karışık sinyaller gönderdiği görüldü.

Hang Seng Endeksi yüzde 0.6 artarken Şanghay Kompozit Endeksi yüzde 0.4 yükseldi. Kospi ise yüzde 0.1 geriledi. Hang Seng ve Şanghay Kompozit açık kalacakken Kospi’nin Salı günü kapalı olacağı ve dört endeksin tamamının Yeni Yıl tatili için Çarşamba günü kapanacağı belirtildi.

Temmuz-Eylül dönemindeki üçüncü çeyrek büyümesini yukarı yönlü revize eden Japonya, Aralık ayının başlarındaki mali teşvik paketiyle de yankı uyandırmıştı. Yükselen deniz aşırı riskler ortasında ekonomisindeki durgunluğu desteklemek isteyen Japonya, 122 milyar dolarlık teşvik açıklamıştı.

Paketin gayri safi yurt içi hasılayı 2021 mali yılına kadar yüzde 1.4 artırması beklenirken hükümet teşvik duyurusunda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Mevcut durum, denizaşırı risklerin yalnızca ihracatı değil, aynı zamanda sermaye harcamalarını ve özel tüketimi de engellemesini önlemek için olası tüm adımları gerektiriyor. Şimdi Japonya Merkez Bankası sabırla güçlü parasal gevşemeye devam ederken çeşitli olumsuz risklerin üstesinden gelmek ve gelecek güvenliğini sağlamak için cesur bir mali politika benimseme zamanı.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum