Yatırım yapmaya başla!

Mazda MX-5’in Chevy Corvette C2 Dönüşümü: “Rock Star”

Japon modifiye şirketi Mitsuoka, Rock Star adındaki projesini tanıttı. Ve çalışmalar oldukça şaşırtıcı...
Mazda MX-5’in Chevy Corvette C2 Dönüşümü: “Rock Star”

Mitsuoka’yı dünyadaki ilginç otomobilleri ortaya çıkartan bir şirket olarak görebiliriz. Japon araç üreticisi, ikonik açıları çok iyi yakalayıp, Mazda MX-5 Miata’dan göz yanılması gibi duran bir Corvette çıkarmış. Mazda’yı bu şekildeki ilk defa farklı bir otomobile dönüşümünü seyretmiyoruz. Buraya tıklayarak incelerseniz, MX-5’in önceden de bir Mustang’in bedeni olduğunu görebilirisiniz.

Corvette Stingray benzetilmesini de görünce Mazda’nın bu gibi çalışmalar yapılsın diye üretilen bir spor araç düşüncesine varıyoruz. Son versiyon olarak Abarth paketle gelen Fiat 124 Spider‘da Japon modelden yararlanmıştır. Şimdi hep beraber MX-5, Corvette II’ye nasıl dönüştürülmüş bakalım!

Yüzlerce kişiye bu spor aracın modelini sorduğunuzda cevabı Corvette olacaktır.

En azındna cabrio Amerikan aracının bir replikasının yapıldığı söylenebilir. Sert bir çalışma olan Rock Star‘da bir kaç noktada onun orijinal Corvette olmadığını anlayabilinirsiniz.

Dijital renklendirmede kırmızı tonlu Rock Star’a sahip olmak isterdik.

Hizmet, biraz düşünüldüğü zaman mantıklı geliyor. Klasik bir Corvette II’ye sahip olmanın zor olduğunu bilen Mitsuoka, iyi bir yöntemle sizi istediğiniz araca binmenizi sağlıyor.

Benzerliği yakalamak için burun kısmında ince işçilik yapılmış.

Çamurluklar stile uygun şekilde şişkin. Kaput farklı havalandırmaya sahip ve Chevy’de olduğu üzere sivri bir şekilde. Yalnızca Stingray’ın kapak altında saklı farları Rock Star’da yapılmamış. Onun yerine ızgara devamında yuvarlak küçük farlar takılmış.

Bir yerden çok farklı olur desek de, tampon dahi orijinale en yakın şekilde duruyor.

Krom destekli tampon, ayrı iki parça halinde yapılmış. Köşedeki sis farlarına kadar unutulmamış.

Mazda MX-5 dönüşümünün arka kısmı da harika gözüküyor.

Arka kısım daha klasik duruyor ve bizi 60’lı yıllara götürüyor. Modifiye yine şişkin çamurluklarla başlatılmış. Mazda’nın dondurma şeklindeki stop farları, gerçek Corvette C2’nin dörtlü farlarıyla değiştirilmiş.

İç mekana geçişte “klasiklik nerde kaldı” gibi sözler söylenebilir.

Kokpite nerdeyse hiç dokunulmamış. Parça şekilleri ve malzeme yapıları aynı bırakılmış. Emin değiliz ama birkaç noktada şirket kendi logosunu kullanmış.

Kaputun altında ne var dersiniz?

C2’de, 5.3L’lik 250 ve 365 ps üreten bir V8 vardı. Sonradan 7.0L V8 ile sunuldu. Mitsuoka Rock Star’da o kadar da ileriye gidilmeyerek MX-5’in 1.5L SkyActiv-G motoru yerinde bırakılmış. Yani 130 ps ve 152 nm torkla idare edeceksiniz.

Çalışmanın maliyetine, daha doğrusu böyle bir araç almak istediğinizde ne kadar ücret vereceğinizi söyleyelim. Japon menşeli şirket anahtar teslim, Mazda bedenli Corvette C2’yi 36 bin ile 41 bin dolar arasında değişen fiyatlarda satıyor. Sizce Rock Star projesi nasıl olmuş ve sizler Corvette C2’ye biniyor hissi verir mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum