Paylaşım

Japonlar Ev Dağınıklığına Son Verecek Robotlar Geliştirdi

 

Günlük ev hayatımızda can sıkacak şeylerin başında ortalığın dağınık olması gelir. Özellikle küçük çocukların yaşadığı evlerde dağınıklık kaçınılmaz bir sondur. Ancak Japon robot üreticisi Preferred Networks, bu sorunu çözecek bir robot geliştirdi. Geliştirilen robot, odada dağınık şekilde duran eşyaları başarılı bir şekilde algılayıp ait olduğu yere bırakıyor.

Japonya’da geçtiğimiz günlerde düzenlenen CEATEC 2018 etkinliğinde etrafı toplama özelliğine sahip robotlar tanıtıldı. Farklı nesnelerin odaya düzensiz olarak dağıtıldığı görüntülerde robotlar gördükleri objeleri başarıyla tanımlıyor. Robotlar devamında tanımladıkları nesneleri ait olduğu yerlere yerleştiriyor.

Hazırlanan tanıtım videosunda robotların odaya dağıtılmış eşyaları toplamasına tanık oluyorsunuz. Ancak robotların nesneleri toplama hızı oldukça yavaş olduğundan video 20 kat hızlandırılmış. Henüz yavaş gibi görünseler de, robotların önümüzdeki yıllarda daha da geliştirileceğini düşünecek olursak robotların ev temizliğinde aktif bir yardımcı olacağını söyleyebiliriz.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın


Bunu okuyan bunları da okur